statystyki

Uszczelnianie VAT: Split payment musi być obowiązkowy

autor: Łukasz Zalewski10.04.2017, 08:00; Aktualizacja: 10.04.2017, 09:06
Polski system podzielonej płatności ma polegać na tym, że podatnik będzie płacił kontrahentowi jednym przelewem, ale obok kwoty brutto będzie wskazywał też kwotę VAT.

Polski system podzielonej płatności ma polegać na tym, że podatnik będzie płacił kontrahentowi jednym przelewem, ale obok kwoty brutto będzie wskazywał też kwotę VAT.źródło: ShutterStock

Tak długo, jak system podzielonej płatności będzie dobrowolny, nie spowoduje uszczelnienia VAT. Może za to poprawić płynność finansową w branżach objętych odwrotnym obciążeniem – twierdzą eksperci.

To pierwsze komentarze do ujawnionej przez wiceministra finansów Pawła Gruzę koncepcji split payment, opisanej przez nas w miniony czwartek (DGP nr 68/2017).

Zdaniem ekspertów, uszczelnienia VAT nie zapewni dobrowolność systemu split payment.

W opinii Tomasza Sochy, dyrektora w dziale doradztwa podatkowego EY w Gdańsku, aby nowy system był skuteczny, musi być powszechny. – Tak długo, jak nie będzie on obowiązkowy dla wszystkich podatników, trudno będzie mówić o skutecznym zabezpieczeniu Skarbu Państwa przed wyłudzeniami – tłumaczy ekspert.

Zwraca uwagę, że na tym etapie brak jeszcze odpowiedzi, co w sytuacji, gdyby dostawca podatnika nie miał osobnego subkonta. – Wpłata na standardowy rachunek kontrahenta może powodować, że VAT nadal może wyciekać z systemu – uważa ekspert.

Podobnego zdania jest Przemysław D. Antas, radca prawny w Antas Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych. Uważa, że powinny też zostać wprowadzone rozwiązania, które zapobiegną przelewaniu pieniędzy z subkonta VAT na zwykły rachunek.

Zastanawia się także, czy komornik będzie mógł prowadzić egzekucję ze środków zgromadzonych na subkoncie. – W końcu mają być one własnością podatnika – zauważa ekspert.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ech(2017-05-15 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Ale mam nadzieję, że jak mi klient zapłaci kartą kredytową przez internet, to zapłaci raz, a nie dwa razy, bo vat musi iść na inne konto.

    Odpowiedz
  • Becia(2017-05-11 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Założyłam się ze znajomymi w zeszłym roku że przepisy zmienią się tyle razy, że aktualizacja programu do prowadzenia firmy od WAPRO mi wyjdzie za darmo (w przeliczeniu na ich roboczogodziny za dostosowanie programów po 20 zł z alledrogo.........) . Po JPK zakład JUŻ wygrałam, a po splicie to chyba przestaną ze mną rozmawiać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane