statystyki

Split payment trafia na Wyspy

autor: Mariusz Szulc13.03.2017, 07:24; Aktualizacja: 13.03.2017, 08:11
Fiskus planuje, że split payment mógłby obowiązywać w Polsce jeszcze w tym roku

Fiskus planuje, że split payment mógłby obowiązywać w Polsce jeszcze w tym rokuźródło: ShutterStock

Brytyjczycy, którzy kupują zagraniczne towary przez internet, niedługo bedą mogli płacić VAT bezpośrednio na rachunek fiskusa. Podobny podział płatności obowiązuje już we Włoszech.

prowadzenie split payment zapowiada także polskie Ministerstwo Finansów. Sam mechanizm polega na tym, że sprzedawca towaru otrzymuje tylko cenę netto, a VAT jest wpłacany przez nabywcę albo na odrębne konto dostawcy (do którego dostęp ma urząd skarbowy), albo – tak jak planuje Wielka Brytania – bezpośrednio na rachunek fiskusa. W ten sposób spada ryzyko podatkowych oszustw. Z drugiej strony jednak firmy rozliczające się tą metodą mają problemy z płynnością finansową. 

Uderzenie w Chińczyków

To, co wyróżniałoby Wielką Brytanię to zamiar objęcia split paymentem nie firm, a osób fizycznych. Przyczyną tego są kłopoty, których Brytyjczycy przysparzają swojemu fiskusowi, robiąc zakupy w zagranicznych (głównie azjatyckich) sklepach internetowych. Wykorzystują przy tym ciągle obowiązujące unijne zwolnienie z VAT dla towarów o niskiej wartości. Brytyjczyk kupował np. elektroniczny gadżet za normalną cenę, ale przy odprawie celnej deklarował niższą cenę, która pozwalała nie rozliczać VAT. Korzystali na tym sprzedawca i klient, ale tracił brytyjski budżet.

Zyski Azjatów okazały się na tyle duże, że zaczęli wykupywać magazyny w europejskich miastach portowych i składować tam towary, na które jest zapotrzebowanie. Mimo tego ciągle nie rejestrowali się dla celów VAT w kraju europejskim i nie rozliczali w nim danin. Wielka Brytania szacuje, że w ten tylko sposób traci nawet 2 mld funtów rocznie.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane