statystyki

Wydatki na informatorów nie są kosztem podatkowym

autor: Mariusz Szulc06.04.2017, 07:14; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:41
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Chodziło o firmę postawioną w stan likwidacji jeszcze w 1992 r. Powodem była przestępcza działalność dwóch członków jej byłego zarządu. Skala nadużyć była tak duża, że wszczęto 624 postępowania odszkodowawcze w Polsce i za granicą.źródło: ShutterStock

Spółka w likwidacji nie pomniejszy przychodu o wynagrodzenie wypłacone osobom przekazującym mu niejawne informacje. Nie ma znaczenia to, że dzięki informatorowi odzyskał miliony – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

INTERPRETACJA

Chodziło o firmę postawioną w stan likwidacji jeszcze w 1992 r. Powodem była przestępcza działalność dwóch członków jej byłego zarządu. Skala nadużyć była tak duża, że wszczęto 624 postępowania odszkodowawcze w Polsce i za granicą.

Unieważnienie umowy

W marcu 1992 r. do sądu powszechnego trafił pozew przeciw byłemu zarządowi na ponad 100 mln dol. Sąd nakazał likwidatorowi spółki tymczasowe zajęcie (sekwestr) na majątkach obu oszustów, głównie na akcjach izraelskiej spółki paliwowej.

Sprzedawcy tych akcji wystąpili jednak o unieważnienie umowy. Tłumaczyli, że z mediów dowiedzieli się, iż nabywcy są oszustami. Dopiero po trzech latach postępowania arbitrażowego sąd zgodził się na unieważnienie umowy. Z zawartej wtedy ugody wynikało, że sprzedawcy powinni odzyskać 80 mln dol.

Oszukana przez obie strony


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane