statystyki

Senior nie ponosi kosztów, bo emerytura to pewny przychód

autor: Patrycja Dudek27.03.2017, 20:00
senior, rodzina, seniorzy, emerytura, emeryci, rozmowa

Sprawa dotyczyła Polaka, który od kilku lat mieszkał w Norwegiiźródło: ShutterStock

Z ustawy o PIT nie wynika, aby przychód z emerytury miał być pomniejszany o jakiekolwiek wydatki – orzekł WSA w Warszawie.

Sąd wyjaśnił, że inaczej jest z przychodami ze stosunku pracy lub stosunku służbowego. Wówczas trzeba analizować, czy wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Wynika to bezpośrednio z art. 22 ust.2 ustawy o PIT.

Inaczej jest z emeryturami, a to dlatego, że osoby uprawnione do otrzymywania tych świadczeń nie muszą podejmować żadnych działań w celu utrzymania ani zabezpieczenia tego źródła przychodów. Świadczenia te są opodatkowane także dlatego, że odprowadzane wcześniej składki do ZUS były wolne od podatku.

Sprawa dotyczyła Polaka, który od kilku lat mieszkał w Norwegii. Jako były funkcjonariusz dostawał z Polski emeryturę wypłacaną przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Podatek z tego tytułu płacił w Polsce.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane