statystyki

VAT od usług budowlanych: Stanowisko GUS wprawia podatników w zdumienie

autor: Łukasz Zalewski24.03.2017, 17:00
budowa, dom, nieruchomości

Jaka może być skala zwrotów VAT w firmach budowlanych?źródło: ShutterStock

Najlepszym rozwiązaniem, aby właściwie rozliczyć VAT od usług budowlanych, jest uzyskanie opinii GUS w sprawie klasyfikacji PKWiU oraz interpretacji indywidualnej - mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy i menedżer w Grant Thornton.

Od początku roku podwykonawcy robót budowlanych muszą opodatkowywać usługi na zasadzie odwrotnego obciążenia. Z jakimi problemami w VAT będą musieli się zmierzyć?

Można wskazać na dwa typy problemów: z interpretacją niejasnych przepisów i ryzykiem utraty płynności finansowej.

Co jest niejasnego w przepisach?

Ustawa o VAT nie wyjaśnia podstawowej kwestii, czyli tego, kim jest podwykonawca. Wątpliwości budzi też m.in. to, czy odwrotnym obciążeniem objęte jest refakturowanie usług i jak podchodzić do rozliczeń w ramach konsorcjum. Dodatkowo kluczowe jest rozstrzygnięcie, czy w przypadku gdy oprócz usługi budowlanej dostarczane są materiały wraz z projektem, mamy do czynienia ze świadczeniem usług podlegających odwrotnemu obciążeniu, czy też z dostawą towaru opodatkowaną VAT na zasadach ogólnych.

Usługi podlegające odwrotnemu obciążeniu zostały wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. W poszczególnych pozycjach pojawiają się symbole PKWiU. Czy podatnicy występują do GUS o ustalenie, czy świadczone przez nich usługi mieszczą się w którejś klasyfikacji?

Tak. GUS od początku roku otrzymał już ponad dwa tysiące wniosków od firm budowlanych w sprawie klasyfikacji ich usług. Niestety, GUS otrzymując zapytanie o klasyfikację świadczeń, które składają się z wielu elementów (usługa, materiały, montaż, projekt), nakazuje ich rozdzielenie, przy czym część elementów podlega odwrotnemu obciążeniu, a część nie. Może to potęgować zamieszanie z rozliczeniami VAT, ponieważ GUS nie stosuje ustawy o VAT i wypracowanej na jej podstawie koncepcji świadczenia kompleksowego. Zgodnie z nią, jeżeli elementem dominującym świadczenia jest usługa podlegająca odwrotnemu obciążeniu, to pozostałe elementy (np. projekt) też muszą podlegać odwrotnemu obciążeniu.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane