statystyki

VAT od usług budowlanych: Stanowisko GUS wprawia podatników w zdumienie

autor: Łukasz Zalewski24.03.2017, 17:00
budowa, dom, nieruchomości

Jaka może być skala zwrotów VAT w firmach budowlanych?źródło: ShutterStock

Najlepszym rozwiązaniem, aby właściwie rozliczyć VAT od usług budowlanych, jest uzyskanie opinii GUS w sprawie klasyfikacji PKWiU oraz interpretacji indywidualnej - mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy i menedżer w Grant Thornton.

Od początku roku podwykonawcy robót budowlanych muszą opodatkowywać usługi na zasadzie odwrotnego obciążenia. Z jakimi problemami w VAT będą musieli się zmierzyć?

Można wskazać na dwa typy problemów: z interpretacją niejasnych przepisów i ryzykiem utraty płynności finansowej.

Co jest niejasnego w przepisach?

Ustawa o VAT nie wyjaśnia podstawowej kwestii, czyli tego, kim jest podwykonawca. Wątpliwości budzi też m.in. to, czy odwrotnym obciążeniem objęte jest refakturowanie usług i jak podchodzić do rozliczeń w ramach konsorcjum. Dodatkowo kluczowe jest rozstrzygnięcie, czy w przypadku gdy oprócz usługi budowlanej dostarczane są materiały wraz z projektem, mamy do czynienia ze świadczeniem usług podlegających odwrotnemu obciążeniu, czy też z dostawą towaru opodatkowaną VAT na zasadach ogólnych.

Usługi podlegające odwrotnemu obciążeniu zostały wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. W poszczególnych pozycjach pojawiają się symbole PKWiU. Czy podatnicy występują do GUS o ustalenie, czy świadczone przez nich usługi mieszczą się w którejś klasyfikacji?

Tak. GUS od początku roku otrzymał już ponad dwa tysiące wniosków od firm budowlanych w sprawie klasyfikacji ich usług. Niestety, GUS otrzymując zapytanie o klasyfikację świadczeń, które składają się z wielu elementów (usługa, materiały, montaż, projekt), nakazuje ich rozdzielenie, przy czym część elementów podlega odwrotnemu obciążeniu, a część nie. Może to potęgować zamieszanie z rozliczeniami VAT, ponieważ GUS nie stosuje ustawy o VAT i wypracowanej na jej podstawie koncepcji świadczenia kompleksowego. Zgodnie z nią, jeżeli elementem dominującym świadczenia jest usługa podlegająca odwrotnemu obciążeniu, to pozostałe elementy (np. projekt) też muszą podlegać odwrotnemu obciążeniu.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane