statystyki

Fiskus nie sprzyja aktywizacji osób starszych

autor: Mariusz Szulc23.03.2017, 19:00
Gmina uważała, że opłaty wnoszone przez seniorów za uczestnictwo w zajęciach będą wolne od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 22 lit. a ustawy o VAT.

Gmina uważała, że opłaty wnoszone przez seniorów za uczestnictwo w zajęciach będą wolne od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 22 lit. a ustawy o VAT.źródło: ShutterStock

Zajęcia organizowane przez gminny ośrodek pomocy społecznej dla każdego zainteresowanego emeryta nie są usługą pomocy społecznej i nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Chodziło o dolnośląską gminę, prowadzącą ośrodek pomocy społecznej. Jedną z jego komórek był Uniwersytet Trzeciego Wieku współpracujący z Wałbrzyską Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości.

Zajmował się przede wszystkim edukacją seniorów i ich aktywizacją „psychospołeczną”. Nie posiadał jednak akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Przepisy nie zobowiązywały też gminy do organizacji jakichkolwiek zajęć na UTW. Poza tym nie korzystali z nich tylko beneficjenci pomocy społecznej, lecz każda osoba w wieku emerytalnym, która podpisała stosowną deklarację i opłaciła czesne.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • A(2017-03-25 16:56) Zgłoś naruszenie 20

    Jaki FISKUS? Kolejna hipokryzja w tym kraju, ażeby rządy, które okradają starsze osoby z wypracowanych środków nazywać mitycznym FISKUSEM, A może by w końcu tak zacząć nazywać rzeczy po imieniu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane