Czas skończyć z mitem, że budżet państwa jest nasz. Im skuteczniejsza KAS, tym gorzej dla nas

autor: Sebastian Stodolak17.03.2017, 09:00
Krajowa Administracja Skarbowa ma w zamierzeniu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, być bezwzględna wobec tych, którzy próbują wziąć to, co należy do narodu polskiego.

Krajowa Administracja Skarbowa ma w zamierzeniu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, być bezwzględna wobec tych, którzy próbują wziąć to, co należy do narodu polskiego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Każdy rząd marzy o tym, by ściągalność podatków wynosiła 100 proc. Czy byłoby to pożądane? W warunkach, które stwarza nasz system podatkowy – nie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

 • ciekawy(2017-03-17 09:10) Zgłoś naruszenie 4818

  A dlaczego firmy zagraniczne w Polsce nie płacą podatków?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelnik(2017-03-17 09:17) Zgłoś naruszenie 6130

  gratuluję autorowi tekstu podejścia do tematu, wg niego prawidłowe zgodnie z prawem rozliczenie się to ma się nie podobać uczciwie rozliczającym podatnikom, niech żyją słupy np. wyłudzające VAT i to się pisze na łamach GP

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • piniusz(2017-03-17 09:23) Zgłoś naruszenie 11

  szacunek do ojczyzny wyraża się wyłącznie w sprzątaniu psich kup z chodnika"-zostawiamy dla ludzi,niegdyś "elitą"nazywaną,która tą miłość nie raz podobnie wyrażała.Wywód p.Modzelewskiego-"napisać od nowa, w skomplikowany, ale jasny sposób"-jest zaiste zaprzeczeniem logicznego myślenia czyli sprzątania kup jako patriotyzm.To się właśnie kupy nie trzyma

  Odpowiedz
 • nk(2017-03-17 09:29) Zgłoś naruszenie 572

  Ja nie mam nic na sumieniu i chciałbym, by podatki ściągano sprawnie, gdyż niewydolny system poboru podatków: 1. stanowi dyskryminację płacących uczciwie 2. w konsekwencji prowadzi do jeszcze większego obciążenia tych, którzy płacą uczciwie, 3. uchylający się od płacenia podatków korzystają ze świadczeń finansowanych z budżetu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Adrian(2017-03-17 09:31) Zgłoś naruszenie 3623

  Poziom dziennikarstwa sięga dna. Może wszyscy mądrzy już programują albo siedzą za granicą.

  Odpowiedz
 • -60(2017-03-17 09:32) Zgłoś naruszenie 131

  Mieszkam w takim mieście, gdzie z naszych podatków emeryci mogą zasmakować klimatyzowanych autobusów marki Mecedes, klimatyzowanego przystanku autobusowego, .... ale jak trafią do prowadzonego przez miasto ZOL-u, to będą cierpieć od upału w lecie, bo tam klimatyzacji nie ma. Miejsce też nie jest medialne i żaden dziennikarz tam nie zagląda... Więc - czy przypadkiem - kontrolą nad wydawaniem też nie powinna się pochylić kolejna KAS-BIS. To już paranoja

  Odpowiedz
 • Marsjanin(2017-03-17 09:42) Zgłoś naruszenie 99

  Ciekawy i racjonalny punkt widzenia, sprowadza się do zapominanej u nas zasady iż liczy się z (gospodaruje) własnym groszem a cudzy tylko łatwo wydaje. kolejna zasada to im większy ruch na rynku tym wszyscy uczestnicy stają się bogatsi. W ciekawym świetle stawia to wszystkich kredytobiorców z frankowiczami na czele. To są ci, którzy na własne ryzyko włożyli w obrót na rynku kupę kasy, dając dochód producentom i handlowcom oraz pracę zatrudnionym przez tychże. Bez tej kasy inwestycje po stronie produkcji pozbawione byłyby sensu tak jak nie mają sensu głodne kawałki o niemożności uczestnictwa banków w nadzwyczajnych obciążeniach kredytobiorców.

  Odpowiedz
 • ajajaj(2017-03-17 09:44) Zgłoś naruszenie 3712

  Przewrotnośc autora i manipulacja umysłem jest znamienna

  Odpowiedz
 • Nowa FALA ... i nowe BAŁWANY (2017-03-17 09:51) Zgłoś naruszenie 1710

  Teza Morawieckiego ... Od mieszania herbaty samą łyżeczką ... "HERBATA może TEŻ być SŁODSZA".... !!! Jak posługiwać łyżeczką nauczył się darmowo wcześniej ... na Zachodzie, wbrew temu co ... toporny i siermiężny Waszczykowski, podobno minister MSZ RP ... wygłasza, że Zachód uczył się... od Sarmatów.

  Odpowiedz
 • aco(2017-03-17 09:53) Zgłoś naruszenie 2912

  Taak , polskich złodzieji ścigać - są be. Zagranicznych złodziei hołubić - są cacy

  Odpowiedz
 • Patriotyzm nie jedno ma imię(2017-03-17 09:55) Zgłoś naruszenie 1315

  Firmy zagraniczne w Polsce płacą podatki i to duże. Bez nich budżet państwa by runął. Czas więc włożyć to hasło wyborcze między bajki. Nie rozumiem natomiast, dlaczego takim nowum jest postrzeganie patriotyzmu w szerszej kategorii niż umieranie za kraj, zwlaszcza że większość żyjących Polaków nie zna wojny. Problemem społecznym jest moim zdaniem to, że do usług i świadczeń ze strony państwa ma dostęp każdy, niezależnie od tego, czy dokłada się do jego utrzymania, czy też nie. Państwo nie tylko więc nie zachęca do uczciwości czy też lojalności, ale wręcz do nich zniechęca, skoro ludzi uczciwych i oszustów stawia na jednym poziomie. Równość ponad wszystko prowadzi tu do dyskryminacji i nadmiernego obciążenia uczciwej części społeczeństwa. Dopóki edukacja podatkowa i element dbania o dobro wspólne nie rozpocznie się w domu, dopóty problem bazy podatkowej i racjonalnego zarządzania środkami publicznymi pozostanie nierozwiązany.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Wkuty(2017-03-17 10:01) Zgłoś naruszenie 248

  Panie Autorze artykułu. To nie jest tak, że państwo jest "czarne ", a prywatna działalność jest "biała ". Inaczej skąd by się wzięło pojęcie kanibalizmu pracowniczego ? W całym artykule pobrzmiewają tezy antypaństwowe czołowego polityka Nowoczesnej. I tak samo przekręcana jest rzeczywistość. To nie PODATKI W POLSCE są za wysokie, to PROPORCJE OBCIĄŻANIA PODATKIEM ZARABIAJĄCYCH SĄ SKANDALICZNE. Innymi słowy, należy zmienić procenty podatkowe, na korzyść najmniej zarabiających ( powiększenie odpisu, zmniejszenie obciążeń płacowych ). Odrzucenie ostatniego projektu zmiany proporcji podatkowych, przez jego autora p. Morawieckiego, przy braku protestu JAKIEGOKOLWIEK związku zawodowego, jest jednocześnie i symptomatyczne i niesłychanie demoralizujące.

  Odpowiedz
 • Henryk(2017-03-17 10:05) Zgłoś naruszenie 304

  Ciekawe podejście. Tylko żeby do końca było uczciwie to rządzący też powinni wprowadzić dyscyplinę wobec siebie. Dają sobie nagrody za dobrą pracę czy to ma znaczyć że za samą pensję to pracują tylko źle? Wydają pieniądze na lewo i prawo na głupie pomysły. Marnotrawia pieniadze w walce z opozycją zeby coś co nie jest prawdą udowodnić , kupują nietrafione samochody o rozbijają a to olbrzymia kasa. Dają pieniądze związkom górniczym żeby nie wszczynali strajku a jak to się nazywa- wg ich przywileje A wg normalnych górników przekupstwo. Itd itp. Ile to zmarnotrawionych pieniędzy. Jeszcze przyjdzie im płacić odszkodowania za te buble prawne co wyprodukowali. Ścigają przedsiębiorców a sami walą przekręty i marnotrawstwo. Ważne ze kasa jest dla nich i dla ich idiotycznych pomysłów oj reform.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alex(2017-03-17 10:09) Zgłoś naruszenie 209

  Propagandowy artykul skierowany do niewolnikow w korporacjach. Typu badz jak prezes filipisk i zasuwaj. Merytorycznieboceniam ten tekst na 3-

  Odpowiedz
 • Bo to nie moje - to cudze(2017-03-17 10:14) Zgłoś naruszenie 4311

  Nigdy nie przypuszczałam, że myślenie części społeczeństwa z czasów komuny o państwie, które trzeba oszukiwać i okradać, będzie podawane jako wzór. I to gdzie?

  Odpowiedz
 • jack(2017-03-17 10:16) Zgłoś naruszenie 115

  Panie kolego wicepremierze, wszyscy są równi wobec prawa, także podatkowego - i słabi i silni.

  Odpowiedz
 • Andrzej Koraszewski(2017-03-17 10:35) Zgłoś naruszenie 13

  W społeczeństwach katolickich poziom zaufania do władz jest niższy niż w społeczeństwach protestanckich, wyższy niż w prawosławnych (o islamie nie wspominając) . Przekłada się to na ściągalność podatków. Nasze doświadczenie z demokratycznie wybranymi władzami jest nie tylko krótkie, jest również negatywne więc i skłonność do oszukiwania tych władz większa (w myśl przekonania, że oni i tak te pieniądze zmarnują). W kampaniach wyborczych i w codziennych dyskusjach więcej "patriotyzmu" niż przyziemnych sporów o to jak gospodarować publicznymi pieniędzmi. Czy PiS może mieć jakikolwiek pomysł dobry? Dobrze jest unikać partyjnego myślenia. Trudno się zgodzić z tezą autora, która wydaje się (nie wprost) zachęcać do oszustw podatkowych Jeśli się uda im (PiSowi) zwiększyć ściągalność podatków, to będzie to pozytywne nie tylko dla tego rządu, ale i dla każdego następnego. Którędy droga do zmiany mentalności? Cóż, w czasach naszego powstania styczniowego Japończycy dramatycznie obniżyli podatki dla rolników, w efekcie wpływy do kasy państwowej radykalnie wzrosły. Ten efekt jest dobrze znany. Problemem jest czarny rynek pracy, ale w niektórych wypadkach uczciwość byłaby samobójstwem. Namawianie do nieuczciwości (nawet dyskretne) nie jest ani mądre, ani słuszne, poszukiwanie rozwiązań umożliwiającym ludziom uczciwość jest zgoła konieczne.

  Odpowiedz
 • jj(2017-03-17 11:07) Zgłoś naruszenie 1412

  Pierwszym krokiem oszczędności jakie Rząd powinien podjąć to zaprzestać wszelkich zakupów Gazety Prawnej z państwowych pieniędzy i zakazać jej sprzedaży w państwowych firmach.

  Odpowiedz
 • 20mld(2017-03-17 12:08) Zgłoś naruszenie 40

  Budżet państwa jest nasz i w części UE

  Odpowiedz
 • hehe(2017-03-17 12:17) Zgłoś naruszenie 202

  Jak tu wymanipulować, żeby zmanipulować...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane