statystyki

Budżet nie zarobi kroci na ściąganiu długów

autor: Agnieszka Pokojska13.03.2017, 07:24; Aktualizacja: 13.03.2017, 08:15
Projekt MF uwzględnia więc zeszłoroczne zalecenia TK, który wskazał przede wszystkim, że opłaty muszą być limitowane.

Projekt MF uwzględnia więc zeszłoroczne zalecenia TK, który wskazał przede wszystkim, że opłaty muszą być limitowane.źródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego pobierze za czynności egzekucyjne nie więcej niż 30 tys. zł – odpowiada Ministerstwo Finansów na pytanie DGP.

Na nowych zasadach zyskają ci, którzy z podatkami i innymi zobowiązaniami wobec budżetu zalegają na duże kwoty. Opłata będzie bowiem limitowana.

Stracą ci z mniejszym długiem, ponieważ dla nich opłaty egzekucyjne wzrosną.

Czas goni

Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji jest pilnie potrzebna, bo w tej chwili urzędnicy i sądy nie wiedzą czego się trzymać. Wprawdzie Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w ubiegłym roku przepisy o opłatach egzekucyjnych i opłacie manipulacyjnej, ale ich nie uchylił (sygn. akt SK 31/14). Urzędnicy nadal więc je stosują, bo – jak tłumaczą – mają taki obowiązek. Kto jednak zaskarży pobraną opłatę do sądu, może być niemal pewny wygranej (patrz wyrok NSA po lewej).

Problem jest jednak głębszy, bo sądy nie wskazują, ile opłaty te powinny wynosić. Ciągle brakuje przepisów, które uwzględniałyby wskazówki TK.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane