statystyki

Błędne postępowanie nie jest uzasadnieniem dla podatkowych kosztów

autor: Łukasz Zalewski08.03.2017, 08:00; Aktualizacja: 08.03.2017, 08:16

Nie można odliczyć od przychodu odsetek od nienależnie naliczonej kary umownej, bo nie mają one związku z przychodem – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła producenta koksu przemysłowo-opałowego, który podpisał umowę o roboty budowlane. Za nieterminowe wykonanie miał prawo żądać kar umownych.

Gdy opóźnienie w inwestycji wyniosło 73 dni, spółka zażądała kar umownych. Potrąciła je z wynagrodzenia wykonawcy. Ten jednak uznał, że kara się nie należy.

Ostatecznie spór rozstrzygnął Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Orzekł on, że nie było podstaw do pobrania kar umownych. Spółka musiała więc zapłacić wykonawcy robót pełne wynagrodzenie wraz z ustawowymi odsetkami, zasądzonymi w związku ze zwrotem kary umownej nienależnie potrąconej z wynagrodzenia.

Spór z fiskusem dotyczył odsetek – czy spółka mogła zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka uważała, że ma takie prawo, bo odsetki są zapłatą za korzystanie z cudzego kapitału. Skoro zatem można zaliczyć do podatkowych kosztów odsetki od kredytu na bieżącą działalność gospodarczą, to tak samo można odliczyć odsetki od wynagrodzenia wypłaconego w związku z wyrokiem sądu arbitrażowego.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane