statystyki

Fiskus wydał ponad 34 tysiące interpretacji

autor: Agnieszka Pokojska07.03.2017, 07:12; Aktualizacja: 07.03.2017, 08:14
urząd skarbowy

W 2016 r. sądy wojewódzkie wydały ponad 2 tys. orzeczeń w związku z zaskarżonymi interpretacjamiźródło: ShutterStock

Podatnicy mieli w ubiegłym roku mniej pytań do organów podatkowych niż w 2015 r. Liczba wydawanych interpretacji indywidualnych spadła o 3,5 tys. (w 2015 r. było ich ponad 37,7 tys.).

Z informacji o działalności biur Krajowej Informacji Podatkowej w 2016 r. wynika, że jedna trzecia wydanych interpretacji dotyczyła VAT i akcyzy. Pytano m.in. o stawki, prawo do odliczenia podatku naliczonego przy usługach budowlanych, prewspółczynnik. A w sprawach akcyzy – najczęściej o zwolnienia w procesach: metalurgicznych, mineralogicznych, elektrolizy i redukcji chemicznej.

Dwie trzecie interpretacji dotyczyło podatków bezpośrednich (np. PIT, CIT, PCC). Tu z reguły podatnicy pytali o koszty uzyskania przychodów, skutki uczestnictwa w programach motywacyjnych i PIT od świadczeń w ramach programów dobrowolnych odejść.

W prawie trzech czwartych pytań fiskus zgodził się ze stanowiskiem podatnika (tj. w niemal 24,7 tys. interpretacji).

Ponad jedna trzecia niezadowolonych z otrzymanej odpowiedzi (2,8 tys.) wezwała organ do usunięcia naruszenia prawa (na prawie 9,3 tys. negatywnych interpretacji). Wezwanie jest warunkiem do tego, aby móc następnie złożyć skargę na interpretację do wojewódzkiego sądu administracyjnego.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane