statystyki

Podatnik ma prawo wiedzieć, czego organ sobie życzy

autor: Patrycja Dudek23.02.2017, 17:00
Samochód kierowca

Chodziło o firmę, której pracownicy mieli wykorzystywać przy pracy swoje prywatne samochody.źródło: ShutterStock

Fiskus nie może odmówić wydania interpretacji dotyczącej wymogów prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów – orzekł NSA.

Tak się jednak stało w sprawie, która trafiła wczoraj na wokandę. Chodziło o firmę, której pracownicy mieli wykorzystywać przy pracy swoje prywatne samochody. Firma – chcąc ujmować w kosztach wydatki eksploatacyjne – była zobowiązana do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów. Zasady jej prowadzenia określono w art. 16 ust. 5 ustawy o CIT. Firma postanowiła jednak dopytać fiskusa, czy zaproponowany przez nią model ewidencjonowania spełnia wymogi formalne. Przedstawiła – w formie graficznej i bardzo szczegółowej – jak będzie wyglądała przykładowa ewidencja przebiegu pojazdów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił jej jednak wydania interpretacji. Stwierdził, że firma żąda od niego oceny materiału dowodowego, a on nie zajmuje się takimi sprawami w postępowaniu interpretacyjnym.

Firma nie zgodziła się z odmową. Podkreśliła, że pyta tylko o to, czy przykładowo podane dane spełniają wymogi formalne.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane