Zlecenie kredytowe jest bez VAT

autor: Patrycja Dudek06.03.2017, 18:00

Bank, który udziela preferencyjnych kredytów np. na zakup samochodu lub miksera u konkretnego sprzedawcy, nie płaci VAT od wynagrodzenia otrzymanego od sprzedawcy – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła banku, który planował wprowadzenie nowego kredytu konsumpcyjnego we współpracy z wybranymi partnerami handlowymi. Zamierzał udzielać ich klientom preferencyjnych kredytów celowych (tzw. zlecenie kredytowe).

Pieniądze miały być przelewane przez bank bezpośrednio na rachunek sprzedawcy. Bank miał na nich zarabiać na dwa sposoby. Pierwszym źródłem jego dochodów miały być odsetki od kredytu udzielonego klientowi, drugim – wynagrodzenie od sprzedawcy za realizację zlecenia kredytowego.

Spór toczył się o to, czy wynagrodzenie będzie zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.

Zarówno dyrektor izby skarbowej, jak i WSA w Warszawie uznały, że to, co dostaje bank od partnera biznesowego, jest opodatkowane 23 proc. VAT, mimo że sama usługa kredytowa świadczona na rzecz klienta (nabywcy samochodu) jest zwolniona z podatku.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane