Rozliczenia podatkowe związane z prawami autorskimi to często kłopot

autor: Ewa Ciechanowska05.03.2017, 13:00
prawo, sprawiedliwość

Rozliczenia podatkowe związane z prawami autorskimi to często kłopot.źródło: ShutterStock

Odniesienie obowiązku podatkowego do momentu wykonania usługi oznacza, że podmiot wystawiający fakturę na opłatę licencyjną będzie często w sytuacji niemal automatycznej zaległości podatkowej - mówi Tomasz Michalik doradca podatkowy, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy i jeden z pełnomocników w sprawie C-37/16 SAWP.

Wyrok TSUE z 18 stycznia 2017 r. w sprawie C-37/16 SAWP, w którym trybunał zajmował się kwestią opodatkowania VAT opłat reprograficznych, wzbudził wiele emocji. Czy to były jedyne wątpliwości w zakresie VAT w rozliczeniach wynikających z prawa autorskiego?

Nie, zagadnień i obszarów wysoce kontrowersyjnych jest wiele. Opłaty reprograficzne i opłaty od czystych nośników to tylko jeden z nich. W tym przypadku sprawa dotyczyła samych fundamentów, czyli tego, czy opłata jest wynagrodzeniem z tytułu świadczenia usługi.

TSUE uznał, że tak nie jest i w związku z tym inne niejasne zagadnienia, jak choćby podstawa opodatkowania, moment powstania obowiązku podatkowego czy stawka podatku, przestały mieć znaczenie...

Tak, zresztą nie ulega wątpliwości, że stanowisko trybunału jest w pełni zasadne – nie ma i nigdy nie było żadnego powodu, aby opłaty reprograficzne podlegały VAT. Nie dochodzi w tym przypadku do żadnego świadczenia usług, a zatem nie może być mowy o VAT. Skoro tak, to oczywiście inne zagadnienia nie mają znaczenia.

Inaczej rzecz się przedstawia w przypadku udzielenia licencji na korzystanie z utworu.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane