statystyki

Pytanie do TSUE może jeszcze bardziej pogrążyć branżę turystyczną

autor: Patrycja Dudek20.02.2017, 20:00
VAT

Obliczanie rzeczywistej marży już przy poborze zaliczki byłoby dla touroperatorów zdecydowanie gorsze.źródło: ShutterStock

Do tej pory fiskus chciał, żeby touroperatorzy liczyli VAT od szacowanej marży, co i tak było kłopotliwe. Teraz może się okazać, że powinni go rozliczać od całej kwoty otrzymanej zaliczki.

To byłby duży problem dla biur podróży, bo zwykle zaliczki na wyjazdy turystyczne wynoszą 100 proc. ceny, a touroperatorzy ponoszą większość kosztów dopiero w trakcie wyjazdów.

Ministerstwo Finansów już od dawna postulowało skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości UE pytania w sprawie opodatkowania zaliczek na wyjazdy turystyczne. Sądy jednak nie widziały takiej potrzeby i orzekały na korzyść biur podróży. W precedensowym wyroku z 19 grudnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 510/15) NSA stwierdził, że touroperatorzy mają rozliczać VAT od faktycznej, a nie szacowanej marży. Ta znana jest im dopiero po wykonaniu usługi.

Po tym orzeczeniu wiele biur podróży przestało rozliczać podatek od zaliczek na wyjazdy turystyczne.

Okazało się jednak, że niektórzy sędziowie sądu kasacyjnego mają w tej sprawie wątpliwości. W ubiegłym tygodniu NSA skierował dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE (postanowienie z 16 lutego 2017 r., sygn. akt I FSK 831/15).

Dwa pytania


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane