Odniesienie obowiązku podatkowego do momentu wykonania usługi oznacza, że podmiot wystawiający fakturę na opłatę licencyjną będzie często w sytuacji niemal automatycznej zaległości podatkowej - mówi Tomasz Michalik doradca podatkowy, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy i jeden z pełnomocników w sprawie C-37/16 SAWP.
Wyrok TSUE z 18 stycznia 2017 r. w sprawie C-37/16 SAWP, w którym trybunał zajmował się kwestią opodatkowania VAT opłat reprograficznych, wzbudził wiele emocji. Czy to były jedyne wątpliwości w zakresie VAT w rozliczeniach wynikających z prawa autorskiego?
Nie, zagadnień i obszarów wysoce kontrowersyjnych jest wiele. Opłaty reprograficzne i opłaty od czystych nośników to tylko jeden z nich. W tym przypadku sprawa dotyczyła samych fundamentów, czyli tego, czy opłata jest wynagrodzeniem z tytułu świadczenia usługi.
Pozostało
88%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
-
Wiceminister kultury: Autoryzacja tylko na prośbę rozmówcy, limity czasowe dla dzienników i tygodników Chcemy wprowadzić fakultatywną autoryzację z limitem czasu dla rozmówcy na jej...
-
Pytanie do TSUE może jeszcze bardziej pogrążyć branżę turystyczną
-
Brak rejestracji VAT-UE nie powinien decydować o odliczeniu podatku
Reklama