statystyki

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania: Stara konwencja lepsza dla polskich firm

autor: Łukasz Zalewski23.02.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.02.2017, 07:34
Oba kraje zgodziły się na nowe regulacje już w 2013 r., ale do dziś Stany Zjednoczone ich nie ratyfikowały (Polska uczyniła to już w 2013 r.)

Oba kraje zgodziły się na nowe regulacje już w 2013 r., ale do dziś Stany Zjednoczone ich nie ratyfikowały (Polska uczyniła to już w 2013 r.)źródło: ShutterStock

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA pozwala na optymalizację podatkową. Nie zmieni się to, dopóki Amerykanie nie ratyfikują nowego porozumienia.

Oba kraje zgodziły się na nowe regulacje już w 2013 r., ale do dziś Stany Zjednoczone ich nie ratyfikowały (Polska uczyniła to już w 2013 r.)

– To dziwne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że na zawarciu nowej umowy zależało w zasadzie wyłącznie stronie amerykańskiej – mówi Józef Banach radca prawny w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy.

Dla polskich firm nie jest to jednak powód do zmartwienia. – Nowa umowa zawiera postanowienia zwiększające obciążenia podatkowe – mówi krótko dr Janusz Fiszer, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Kancelarii GESSEL oraz docent UW.

Józef Banach wyjaśnia, że konwencja z 2013 r. dostosowuje regulacje do standardów stosowanych aktualnie przez USA. Są one dużo wyższe niż te, które obowiązywały w 1974 r., gdy podpisywano obecnie obowiązującą umowę.

– Nowa zawiera w szczególności klauzulę „ograniczenia korzyści umownych”, której celem jest uniemożliwienie stosowania postanowień umowy z USA dla agresywnego planowania podatkowego z wykorzystaniem polskich podmiotów – wyjaśnia ekspert. Dodaje, że jest to ciągle możliwe na podstawie porozumienia aktualnie obowiązującego.

Korzyści wynikających z obowiązywania dotychczasowej umowy polsko-amerykańskiej jest dużo więcej.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane