statystyki

VAT: Po latach można zmienić plany bez konsekwencji

autor: Jakub Pawłowski23.02.2017, 18:00
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który od 1991 r. produkował meble. Po 14 latach działalności postanowił zainwestować zgromadzony kapitał i kupił ponad 2,7 ha ziemi do swojego prywatnego majątku.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który od 1991 r. produkował meble. Po 14 latach działalności postanowił zainwestować zgromadzony kapitał i kupił ponad 2,7 ha ziemi do swojego prywatnego majątku.źródło: ShutterStock

Uzyskanie pozwolenia na budowę zakładu produkcyjnego na prywatnych działkach nie oznacza jeszcze, że sprzedaż tych gruntów wiele lat później jest transakcją opodatkowaną VAT – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który od 1991 r. produkował meble. Po 14 latach działalności postanowił zainwestować zgromadzony kapitał i kupił ponad 2,7 ha ziemi do swojego prywatnego majątku.

Teren był niezabudowany, ale zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania miał charakter budowlany. Rok po zakupie przedsiębiorca uzyskał pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego. Nie rozpoczął jednak inwestycji, a po trzech latach pozwolenie wygasło. Przez następne lata w ogóle nie wykorzystywał nieruchomości. Ziemia leżała odłogiem.

Gdy podjął plany, by przekształcić swoją firmę w spółkę z o.o., chciał sprzedać jej niezagospodarowaną nieruchomość. Sądził, że nie będzie musiał płacić z tego tytułu VAT. Podkreślał, że nie prowadzi działalności deweloperskiej, i nie wykorzystywał kupionych przed laty terenów na potrzeby swojej firmy. Dysponował po prostu swoim prywatnym majątkiem.

Dyrektor izby skarbowej uznał jednak, że skoro mężczyzna wystąpił o pozwolenie na budowę i je uzyskał, to miał zamiar wykorzystywać nieruchomość do celów gospodarczych. To zaś wystarcza, by opodatkować jej sprzedaż.

Na potwierdzenie organ przywołał orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (m.in. C-268/83, C-110/94, C-97/90 i C-400/98). Wyjaśnił, że w świetle tych wyroków podatnikiem jest osoba, która zadeklarowała prowadzenie działalności gospodarczej i poczyniła na ten cel pewne nakłady, nawet jeżeli nie rozpoczęła jeszcze działalności lub w ogóle nigdy tego nie uczyni.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane