statystyki

Nie ma ulgi mieszkaniowej dla inwestorów

autor: Mariusz Szulc23.02.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.02.2017, 07:30
Chodziło o mężczyznę, któremu w lipcu 2012 r. rodzice podarowali mieszkanie. Dwa lata później kupił następny lokal i w nim zamieszkał. Zakup ten sfinansował z kredytu bankowego.

Chodziło o mężczyznę, któremu w lipcu 2012 r. rodzice podarowali mieszkanie. Dwa lata później kupił następny lokal i w nim zamieszkał. Zakup ten sfinansował z kredytu bankowego.źródło: ShutterStock

Podatnik, który za pieniądze ze sprzedaży starej nieruchomości kupi nową i ją następnie wynajmie, zapłaci 19-proc. podatek dochodowy – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Podkreślił, że podatnik mógłby uniknąć daniny tylko wtedy, gdyby sam zamieszkał w kupionym lokalu. Zrealizowałby wtedy własne cele mieszkaniowe, a więc mógłby korzystać z preferencji w PIT.

Chodziło o mężczyznę, któremu w lipcu 2012 r. rodzice podarowali mieszkanie. Dwa lata później kupił następny lokal i w nim zamieszkał. Zakup ten sfinansował z kredytu bankowego.

W styczniu 2016 r. mężczyzna sprzedał pierwsze mieszkanie, otrzymane w darowiźnie. Planował kupić za nie kolejny lokal. Nie zamierzał w nim jednak zamieszkać, tylko go wynająć. Liczył na to, że dochód z wynajmu pozwoli mu spłacić kredyt i pokryć bieżące koszty utrzymania obu mieszkań. Dopiero po założeniu rodziny mężczyzna zamierzał oba sprzedać i kupić jeden duży dom lub mieszkanie.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane