Ulga na złe długi jest zgodna z dyrektywą

autor: Łukasz Zalewski21.02.2017, 07:26; Aktualizacja: 21.02.2017, 08:35

Polska mogła ustanowić dodatkowe warunki, od których zależy możliwość obniżenia podstawy opodatkowania VAT o podatek wynikający z nieopłaconych faktur – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która w korekcie deklaracji VAT-7 wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Było to skutkiem skorzystania z ulgi na złe długi. Spółka skorygowała więc podstawę opodatkowania o VAT wynikający z faktur niezapłaconych przez kontrahenta.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał jednak, że spółka nie mogła skorzystać z ulgi, bo w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji dłużnik był w trakcie postępowania upadłościowego.

Spółka tłumaczyła, że na dzień przed złożeniem przez nią korekty w Krajowym Rejestrze Sądowym nie było wpisu o ogłoszeniu upadłości kontrahenta. Podkreślała, że podatnik powinien mieć możliwość zweryfikowania na dzień poprzedzający złożenie korekty, czy dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Zweryfikować to można jedynie, sprawdzając wpisy w KRS lub CEIDG.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane