statystyki

Ulga na złe długi jest zgodna z dyrektywą

autor: Łukasz Zalewski21.02.2017, 07:26; Aktualizacja: 21.02.2017, 08:35

Polska mogła ustanowić dodatkowe warunki, od których zależy możliwość obniżenia podstawy opodatkowania VAT o podatek wynikający z nieopłaconych faktur – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która w korekcie deklaracji VAT-7 wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Było to skutkiem skorzystania z ulgi na złe długi. Spółka skorygowała więc podstawę opodatkowania o VAT wynikający z faktur niezapłaconych przez kontrahenta.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał jednak, że spółka nie mogła skorzystać z ulgi, bo w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji dłużnik był w trakcie postępowania upadłościowego.

Spółka tłumaczyła, że na dzień przed złożeniem przez nią korekty w Krajowym Rejestrze Sądowym nie było wpisu o ogłoszeniu upadłości kontrahenta. Podkreślała, że podatnik powinien mieć możliwość zweryfikowania na dzień poprzedzający złożenie korekty, czy dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Zweryfikować to można jedynie, sprawdzając wpisy w KRS lub CEIDG.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane