statystyki

Nowe zasady opodatkowania aportów wnoszonych do spółek kapitałowych. Zapomniano jednak dostosować przepisy

autor: Bożena Nowicka21.02.2017, 07:26; Aktualizacja: 21.02.2017, 08:33
Takie postępowanie może pociągać za sobą niekorzystne skutki podatkowe w razie późniejszego zbycia udziałów objętych za wniesione w formie wkładu przedsiębiorstwo lub ZCP.

Takie postępowanie może pociągać za sobą niekorzystne skutki podatkowe w razie późniejszego zbycia udziałów objętych za wniesione w formie wkładu przedsiębiorstwo lub ZCP.źródło: ShutterStock

Ustawodawca zmienił od 2017 r. zasady opodatkowania aportów wnoszonych do spółek kapitałowych. Zapomniano jednak dostosować przepisy dotyczące zasad ustalania kosztów uzyskania.

Chodzi o koszty ustalane na moment zbycia udziałów objętych w zamian za wkład wnoszony w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Wiadomo, co jest przychodem...

Od 2017 r. przychodem podatnika jest wartość wnoszonego wkładu (aportu), a nie wartość obejmowanych w zamian za wkład udziałów. Zatem podmioty, które zdecydują się na wniesienie swojego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej, powinny mieć na uwadze, że obejmowanie udziałów po cenie wyższej niż nominalna i jednoczesne przeznaczenie znacznej części wartości wnoszonego wkładu na kapitał zapasowy może powodować negatywne skutki podatkowe na moment późniejszego zbycia tychże udziałów.

Bardzo często w przypadku różnych procesów przekształceniowych, np. przy wnoszeniu aportem przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej czy przekształcaniu działalności jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, podatnicy chcą zaoszczędzić na podatku od czynności cywilnoprawnych i decydują się, aby na kapitał podstawowy spółki przeznaczyć tylko minimalną kwotę z wartości wnoszonego wkładu (np. 5 tys. zł). Pozostała wartość aportu przeznaczana jest na kapitał zapasowy.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane