statystyki

Kosztem są wydatki poniesione przed aportem i po nim

autor: Adam Ossowski01.02.2017, 07:21; Aktualizacja: 01.02.2017, 07:48
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Chodziło o podatnika, który planował wnieść swoje przedsiębiorstwo do spółki komandytowej.źródło: ShutterStock

Podatnik, który wnosi swoje przedsiębiorstwo do spółki osobowej, może odliczyć poniesione w związku z tym wydatki: przez siebie samego – w całości, a przez spółkę – w proporcji do swojego udziału w jej zysku.

Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Chodziło o podatnika, który planował wnieść swoje przedsiębiorstwo do spółki komandytowej. Jego wątpliwości dotyczyły wydatków poniesionych zarówno bezpośrednio przez niego, do czasu wniesienia wkładu, jak i przez spółkę komandytową już po aporcie. Chodziło o koszty doradztwa prawno-podatkowego (poniesione przez niego samego), również wydatki na: usługi doradcze, opłaty notarialne, sądowe, rejestracyjne oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (poniesione już przez spółkę).

Podatnik uważał, że wydatki poniesione przez niego samego będzie miał prawo zaliczyć do kosztów podatkowych w całości, natomiast poniesione przez spółkę – w proporcji do posiadanego udziału w jej zysku. Dyrektor izby to potwierdził.

Warto zwrócić uwagę, że interpretacja potwierdza możliwość uznania za koszty podatkowe wszystkich wydatków związanych z aportem, bez względu na czas ich poniesienia. Istniało bowiem ryzyko, że organ zakwestionuje wydatki ponoszone już po aporcie jako (teoretycznie) niezwiązane bezpośrednio z wniesieniem wkładu. Co więcej, dyrektor izby nie różnicuje wydatków ze względu na podmiot, który je ponosi (w tym wypadku większość wydatków poniosła spółka komandytowa).


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane