statystyki

Kosztem są wydatki poniesione przed aportem i po nim

autor: Adam Ossowski01.02.2017, 07:21; Aktualizacja: 01.02.2017, 07:48
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Chodziło o podatnika, który planował wnieść swoje przedsiębiorstwo do spółki komandytowej.źródło: ShutterStock

Podatnik, który wnosi swoje przedsiębiorstwo do spółki osobowej, może odliczyć poniesione w związku z tym wydatki: przez siebie samego – w całości, a przez spółkę – w proporcji do swojego udziału w jej zysku.

Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Chodziło o podatnika, który planował wnieść swoje przedsiębiorstwo do spółki komandytowej. Jego wątpliwości dotyczyły wydatków poniesionych zarówno bezpośrednio przez niego, do czasu wniesienia wkładu, jak i przez spółkę komandytową już po aporcie. Chodziło o koszty doradztwa prawno-podatkowego (poniesione przez niego samego), również wydatki na: usługi doradcze, opłaty notarialne, sądowe, rejestracyjne oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (poniesione już przez spółkę).

Podatnik uważał, że wydatki poniesione przez niego samego będzie miał prawo zaliczyć do kosztów podatkowych w całości, natomiast poniesione przez spółkę – w proporcji do posiadanego udziału w jej zysku. Dyrektor izby to potwierdził.

Warto zwrócić uwagę, że interpretacja potwierdza możliwość uznania za koszty podatkowe wszystkich wydatków związanych z aportem, bez względu na czas ich poniesienia. Istniało bowiem ryzyko, że organ zakwestionuje wydatki ponoszone już po aporcie jako (teoretycznie) niezwiązane bezpośrednio z wniesieniem wkładu. Co więcej, dyrektor izby nie różnicuje wydatków ze względu na podmiot, który je ponosi (w tym wypadku większość wydatków poniosła spółka komandytowa).


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane