Biuro wirtualne kontra fiskus. Jakie ryzyko ponosi przedsiębiorca?

autor: Katarzyna Witwicka19.02.2017, 19:00; Aktualizacja: 08.11.2017, 19:07
Długie i niepewne oczekiwanie na NIP, ryzyko nieuzyskania wpisu do rejestru VAT czy wykreślenia z listy vatowców to cena, jaką przedsiębiorcy mogą zapłacić decydując się na biuro wirtualne.

Długie i niepewne oczekiwanie na NIP, ryzyko nieuzyskania wpisu do rejestru VAT czy wykreślenia z listy vatowców to cena, jaką przedsiębiorcy mogą zapłacić decydując się na biuro wirtualne.źródło: ShutterStock

Długie i niepewne oczekiwanie na NIP, ryzyko nieuzyskania wpisu do rejestru VAT czy wykreślenia podatnika z listy vatowców to cena, jaką przedsiębiorcy mogą zapłacić decydując się na biuro wirtualne. Problem ten był już wielokrotnie przedmiotem walki firm z fiskusem, a nowe, nastawione na poprawę ściągalności podatków przepisy jak chociażby nowela VAT, nie zwiastują ułatwień dla przedsiębiorców korzystających z tego rozwiązania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Panie Morawiecki! (2017-02-20 07:07) Zgłoś naruszenie 315

    Czas upływa, jednoosobowe przedsiębiorstwa WEGETUJĄ lub SIĘ ZWIJAJĄ!!!! Premier Morawiecki OBIECYWAŁ WIELOKROTNIE NA ANTENIE TV, że JESZCZE W TYM 2017 ROKU ULŻY JEDNOOSOBOWYM PRZEDSIĘBIORSTWOM, by nie musiały płacić 1200/m-c , gdy ZARABIAJĄ 3000/m-c. CZEKAMY NA TO, by MÓC NORMALNIE PRACOWAĆ, NORMALNIE ŻYĆ Z PRACY WŁASNEJ, MAŁEJ FIRMY!!! Brak rejestracji...to niepotrzebny bzdet!!! .......Zarejestrować firmę to MAŁY PIKUŚ ale POtem zarzyna się ją ZMUSZANIEM PŁACENIA CO M-C 1200 ZŁ....BEZ WZGLĘDU, CZY SIĘ ZAROBIŁ O, CZY NIE! TO JEST CHOREEEE...!! DZIKI KRAJ!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • prawda jest taka(2017-02-20 09:16) Zgłoś naruszenie 2151

    że te biura wirtualne to gniazda dla wszelkiego rodzaju oszustów oferujących pseudo usługi katalogów firm i pseudo ewidencji działalności. Taka wirtualna działalność powinna być nielegalna i bezwzględnie karana.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • P.(2017-02-20 11:58) Zgłoś naruszenie 164

    W artykule rejestracja NIP pomylona jest z rejestracją VAT. NIP jest praktycznie nadawany z automatu gdy spółka rejestrowana jest przez internet. Poza tym jeśli biuro wirtualne daje możliwość wynajmu fizycznej powierzchni na spotkania zarządu (a większość daje taką możliwość), jest podpisana umowa najmu oraz kontakt z zarządem to nie ma podstawy do odmowy rejestracji vat (chyba że są inne przesłanki wymienione w ustawie). Miejscem przechowywania dokumentacji rachunkowej jest zwykle biuro rachunkowe (często jest to ten sam adres co wirtualnego biura) a miejsce prowadzenia działalności (jeśli nie wymaga np. magazynów czy punktów sprzedaży) może być wpisana cała Polska. Gazeta Prawna trochę szuka sensacji nie konsultując treści z osobami / firmami, które mają na bieżąco styczność z tematem.

    Odpowiedz
  • Panie Morawiecki! (2017-02-20 07:07) Zgłoś naruszenie 135

    Czas upływa, jednoosobowe przedsiębiorstwa WEGETUJĄ lub SIĘ ZWIJAJĄ!!!! Premier Morawiecki OBIECYWAŁ WIELOKROTNIE NA ANTENIE TV, że JESZCZE W TYM 2017 ROKU ULŻY JEDNOOSOBOWYM PRZEDSIĘBIORSTWOM, by nie musiały płacić 1200/m-c , gdy ZARABIAJĄ 3000/m-c. CZEKAMY NA TO, by MÓC NORMALNIE PRACOWAĆ, NORMALNIE ŻYĆ Z PRACY WŁASNEJ, MAŁEJ FIRMY!!! Brak rejestracji...to niepotrzebny bzdet!!! .......Zarejestrować firmę to MAŁY PIKUŚ ale POtem zarzyna się ją ZMUSZANIEM PŁACENIA CO M-C 1200 ZŁ....BEZ WZGLĘDU, CZY SIĘ ZAROBIŁ O, CZY NIE! TO JEST CHOREEEE...!! DZIKI KRAJ!

    Odpowiedz
  • toomashi(2017-10-11 22:42) Zgłoś naruszenie 110

    Jeśli MF uważa że jak skasuje wirtualne biura to dla słupa pojawi się problem z wyłudzeniem podatku, to jest w dużym błędzie. Zamierzam pracować jako taksówkarz i prowadzić dorywcze usługi, moim miejscem wykonywania usługi będzie taksówka. W tym przypadku wystarczy mi jednoosobowa DG. W obecnej sytuacji jestem zmuszony podać adres zamieszkania, bo nie mogę skorzystać z wirtualnego biura które w 100% by tu zdało egzamin i chroniło moje dane. Ok nie ma problemu mogę podać, nie jestem oszustem. Ale podając adres prowadzenia DG w miejscu zamieszkania ujawniam dane osobowe które nie są chronione m.in miejsce zamieszkania mojej rodziny. Do tych danych każdy ma dostęp na stronie CEIDG i pojawiają się google. Świetna baza dla osób które mają złe intencje i zamiary.

    Odpowiedz
  • skarbona(2017-02-21 07:02) Zgłoś naruszenie 108

    "Może ona natomiast zapobiec rejestracji tzw. „słupów” i doprowadzić do zmniejszenia liczby przestępstw skarbowych- dodaje ekspertka. " W końcu jedna ekspertka , która wie co w trawie piszczy...

    Odpowiedz
  • Panie Morawiecki!! Co z OBIETNICĄ?!(2017-02-20 07:01) Zgłoś naruszenie 104

    Czas upływa, jednoosobowe przedsiębiorstwa WEGETUJĄ lub SIĘ ZWIJAJĄ!!!! Premier Morawiecki OBIECYWAŁ WIELOKROTNIE NA ANTENIE TV, że JESZCZE W TYM 2017 ROKU ULŻY JEDNOOSOBOWYM PRZEDSIĘBIORSTWOM, by nie musiały płacić 1200/m-c , gdy ZARABIAJĄ 3000/m-c. CZEKAMY NA TO, by MÓC NORMALNIE PRACOWAĆ, NORMALNIE ŻYĆ Z PRACY WŁASNEJ, MAŁEJ FIRMY!!! Brak rejestracji...to niepotrzebny bzdet!!! .......Zarejestrować firmę to MAŁY PIKUŚ ale POtem zarzyna się ją ZMUSZANIEM PŁACENIA CO M-C 1200 ZŁ....BEZ WZGLĘDU, CZY SIĘ ZAROBIŁO, CZY NIE! TO JEST CHOREEEE....!!!! DZIKI KRAJ!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • karol478(2017-06-30 22:36) Zgłoś naruszenie 20

    miałem kontrolę, mam też od ponad pół roku zarejestrowaną firmę w takim biurze (ale-biuro na mickiewicza, wawa) i żadnych problemów

    Odpowiedz
  • Dn con(2017-03-01 23:58) Zgłoś naruszenie 03

    Spolki z VAT eu na sprzedaż zapraszamy http://dn-consultants.com/

    Odpowiedz
  • majki(2017-03-10 15:10) Zgłoś naruszenie 015

    dobra robota z tymi biurami wirtualnymi - zawsze z tym byl syf

    Odpowiedz
  • Gosia11(2018-08-08 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    Trafne porady, dziękuję! Wiem teraz na co zwracać uwagę przy wyborze wirtualnego biura we Wrocławiu w moim przypadku akurat.

    Odpowiedz