Do rachunku zysków i strat trafia istotna wartość odsetek od lokaty bankowej

autor: Gabriela Suski13.02.2017, 09:30; Aktualizacja: 13.02.2017, 09:48
Odsetki nie zostaną wykazane w przepływach z działalności inwestycyjnej, bowiem nie spowodowały rzeczywistego przepływu środków pieniężnych.

Odsetki nie zostaną wykazane w przepływach z działalności inwestycyjnej, bowiem nie spowodowały rzeczywistego przepływu środków pieniężnych.źródło: ShutterStock

1 października 2016 r. spółka założyła w banku lokatę na okres 6 miesięcy. Odsetki będą zapłacone przez bank 31 marca 2017 r. Jak prawidłowo należy ująć lokatę w bilansie spółki?

Do ewidencji lokat bankowych może służyć konto 132 „Rachunki bankowe lokat”. W czasie wyceny bilansowej jednostka powinna dokonać oceny naliczenia do wartości lokaty nieotrzymanych odsetek za okres od momentu zawarcia lokaty do dnia bilansowego. Przedmiotem oceny powinna być istotność odsetek, które podmiot naliczy. Poziom istotności każda jednostka nalicza sama w zależności od założeń przyjętych w polityce rachunkowości. Poziom istotności jest najczęściej określany jako procent do sumy bilansowej czy przychodów ze sprzedaży. Zakładając, że kwota naliczonych odsetek będzie istotna zgodnie z art. 4 ustawy o rachunkowości, jednostka jest zobowiązana do ustalenia kwoty odsetek i wykazania wartości w rachunku zysków i strat. Sposób ujęcia odsetek od lokat i ich wpływ na sprawozdanie finansowe przedstawia poniższy przykład.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane