Fiskus może wypaczyć interpretacje indywidualne z powodu klauzuli generalnej

autor: Łukasz Zalewski10.02.2017, 07:14; Aktualizacja: 10.02.2017, 09:03
podpis, dokument, akt, prawo

Niebezpieczna jest zauważalna tendencja do kwestionowania zwykłych czynności reorganizacyjnych dotyczących prowadzonej działalnościźródło: ShutterStock

Niebezpieczna jest zauważalna tendencja do kwestionowania zwykłych czynności reorganizacyjnych dotyczących prowadzonej działalności - podkreśla prof. dr hab. Adam Mariański doradca podatkowy, adwokat i partner w Mariański Group.

Obecnie dyrektorzy izb skarbowych dość często odmawiają wydania interpretacji z powodu klauzuli o unikaniu opodatkowania. W jakich sprawach są te odmowy?

Zauważalna niepokojąca tendencja odmawiania wydania interpretacji indywidualnych nie dotyczy niestety określonego katalogu spraw. Dlatego brak jest możliwości jednoznacznego wskazania sytuacji, w których podatnik może spodziewać się takiej decyzji organu.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Człowiek(2017-02-10 12:23) Zgłoś naruszenie 52

    Ja znalazłem sposób na uniknięcie tego typu sytuacji. Rzetelnie wywiązywać się z obowiązków podatkowych i nie szukać sposobów optymalizacji podatkowej. Prowadzę działalność w formie spółki osobowej od blisko 15 lat. Osiągam przyzwoite dochody pozwalające mi żyć w miarę wygodnie, ale bez przepychu. Z obowiązków podatkowych wywiązuję się terminowo i bardzo rzetelnie, przywiązuję do tego dużą wagę i uważam to za swój obowiązek obywatelski. Kilka razy korzystałem z instytucji interpretacji indywidualnej i pomimo, że nie zawsze była ona dla mnie korzystna, to jednak pomagała księgowości w rozliczeniach. Nigdy nie spotkałem się z żadnym oporem ze strony urzędu, bo też nie szukałem sposobów na niepłacenie podatków. Zrozumiałe jest oczywiście, że oszuści i krętacze będą narzekać i twierdzić, że są uciemiężeni podatkami i skarbówka zabija ich biznes. Nie twierdzę, że nie ma sytuacji w których fiskus żąda zapłaty pewnych podatków bezpodstawnie, ale uwierzcie mi - da się uczciwie odprowadzać podatki i jednocześnie prowadzić dobrze prosperujący interes. Trzeba tylko chcieć. A jak ktoś jest nienażarty i zawsze ma mało, to będzie oszczedzal na podatkach, a fiskus go za to ścigał. I ja to popieram. A klauzula? Większośc zachodnich państw wprowadziła ją dawno i jakoś tam dobrze funkcjonuje, więc apeluje - przestancie w imie "wolnosci gospodarczej" szukac dziury w calym. Nie umiesz prowadzic firmy uczciwie? Zapraszam na etat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane