statystyki

Wkrótce żniwa z klauzuli generalnej obejścia prawa podatkowego

autor: Magdalena Majkowska08.05.2018, 07:42; Aktualizacja: 08.05.2018, 07:52
Wprowadzając klauzulę, MF szacowało, że liczba spraw z jej wykorzystaniem nie przekroczy kilkudziesięciu rocznie.

Wprowadzając klauzulę, MF szacowało, że liczba spraw z jej wykorzystaniem nie przekroczy kilkudziesięciu rocznie.źródło: ShutterStock

Tylko pięć postępowań podatkowych zostało dotychczas wszczętych na podstawie przepisów umożliwiających stosowanie generalnej klauzuli obejścia prawa. Ale może się to zmienić po kontrolach rozliczeń podatkowych za 2017 r.

Wszystkie z pięciu postępowań są jeszcze w toku, nie zapadły więc dotychczas żadne decyzje klauzulowe – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP. Powodem małej liczby postępowań jest m.in. to, że klauzula ma głównie zastosowanie do podatków dochodowych, gdzie zasadniczo obowiązuje roczny okres rozliczeniowy. Resort finansów spodziewa się więc, że dopiero kontrola rozliczeń za 2017 r. spowoduje wzrost liczby takich spraw. Będzie to bowiem pierwszy rok, do którego w pełni można zastosować klauzulę generalną obejścia prawa (przypomnijmy, że przepisy o niej obowiązują od 15 lipca 2016 r.).

Wprowadzając klauzulę, MF szacowało, że liczba spraw z jej wykorzystaniem nie przekroczy kilkudziesięciu rocznie. Ma to przede wszystkim związek z wysokością potencjalnej korzyści podatkowej, od przekroczenia której uzależnione jest stosowanie klauzuli (korzyść ta musi przekraczać 100 tys. zł). Decyzje wydawane w postępowaniu klauzulowym z założenia mają więc dotyczyć dużych kwot.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • NDP(2018-05-08 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    I kto będzie te kontrole wykonywał? W MF we właściwej komórce do takich postępowań jest garstka osób. Gdyby miała ona rzeczywiście zacząć takie postępowania prowadzić liczba kontroli na łebka wypadałaby 100 na głowę. Przewlekłość takich spraw byłaby porażająca. Klauzula to bańka nadmuchana strachem i pustymi ostrzeżeniami MF - natomiast realna grożba to 5 postępowań w ciągu roku (sic!)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane