statystyki

Koszty podatkowe: Na biznesowe spotkanie można jechać na rolkach

autor: Agnieszka Pokojska01.02.2017, 07:21; Aktualizacja: 01.02.2017, 07:50
podatki, firma, przedsiębiorca

Przedsiębiorca, który spytał o łyżworolki, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania.źródło: ShutterStock

Zakup łyżworolek jest kosztem, podobnie jak jest nim zakup roweru, skutera czy innych nietypowych środków transportu. Istotne jest co innego – czy ma on związek ze źródłem przychodów.

Przedsiębiorca, który spytał o łyżworolki, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania. Twierdził jednak, że zamierza jeździć nimi na spotkania z klientami oraz do urzędów. Przekonywał, że dzięki temu będzie szybciej załatwiać sprawy w centrum miasta, a przy okazji zaoszczędzi na paliwie i opłatach za parkowanie. Tłumaczył bowiem, że rolki będzie zabierać ze sobą do samochodu i korzystać z nich, gdy postawi auto na parkingach w centrach przesiadkowych poza centrami miast.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi potwierdził możliwość zaliczenia wydatku na łyżworolki do kosztów podatkowych (interpretacja z 25 stycznia 2016 r. nr (1061-IPTPB4.4511.258.2016.1.MH). Podkreślił jednak, że będzie to możliwe pod warunkiem, że łyżworolki będą wykorzystywane wyłącznie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności, a podatnik będzie w stanie to wykazać.

Rower i skuter

W ubiegłym roku dyrektor innej izby skarbowej – w Katowicach pozwolił z kolei na zaliczenie do kosztów wydatków na zakup roweru przez przedsiębiorcę zajmującego się specjalistycznym projektowaniem. Kwota zakupu przekraczała 3,5 tys. zł, więc w grę wchodziła jedynie amortyzacja, ale ponieważ przedsiębiorca był małym podatnikiem (w rozumieniu art. 5a pkt 20 ustawy o PIT), więc miał prawo do jednorazowego odpisu całej wartości roweru.

Potwierdził to dyrektor katowickiej izby, podkreślając tylko, że rower musi być wykorzystywany w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (interpretacja z 28 sierpnia 2015 r. nr IBPB-1-1/4511-320/15/NL).


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane