statystyki

Firmowy rower trzeba amortyzować

autor: Mariusz Szulc04.09.2018, 16:00
rower

Pytanie zadał przedsiębiorca (informatyk), który planował zakup roweru, by dojeżdżać nim do klienta.źródło: ShutterStock

 Przedsiębiorca, który planuje dłużej niż rok wykorzystywać w swojej działalności rower, powinien wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Nie odliczy więc wydatku na zakup jednośladu od razu od swojego przychodu – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał przedsiębiorca (informatyk), który planował zakup roweru, by dojeżdżać nim do klienta. Zakładał, że będzie wykorzystywał pojazd w swojej działalności gospodarczej dłużej niż rok. Sądził, że skoro związek między zakupem a uzyskiwanymi przychodami będzie ewidentny, to i wydatek na ten cel będzie można od razu odliczyć od przychodu.

Innego zdania był dyrektor KIS. Przypomniał, że wydatki związane ze składnikami majątku, który jest używany w firmie dłużej niż rok, powinny być zaliczane do kosztów sukcesywnie, w miarę zużycia, poprzez odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają m.in. środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej. Odpisów amortyzacyjnych można nie dokonywać tylko od składników majątku o wartości początkowej mniejszej niż 10 tys. zł (art. 22d ust. 1 ustawy o PIT).


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane