statystyki

Firmowy rower trzeba amortyzować

autor: Mariusz Szulc04.09.2018, 16:00
rower

Pytanie zadał przedsiębiorca (informatyk), który planował zakup roweru, by dojeżdżać nim do klienta.źródło: ShutterStock

 Przedsiębiorca, który planuje dłużej niż rok wykorzystywać w swojej działalności rower, powinien wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Nie odliczy więc wydatku na zakup jednośladu od razu od swojego przychodu – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał przedsiębiorca (informatyk), który planował zakup roweru, by dojeżdżać nim do klienta. Zakładał, że będzie wykorzystywał pojazd w swojej działalności gospodarczej dłużej niż rok. Sądził, że skoro związek między zakupem a uzyskiwanymi przychodami będzie ewidentny, to i wydatek na ten cel będzie można od razu odliczyć od przychodu.

Innego zdania był dyrektor KIS. Przypomniał, że wydatki związane ze składnikami majątku, który jest używany w firmie dłużej niż rok, powinny być zaliczane do kosztów sukcesywnie, w miarę zużycia, poprzez odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają m.in. środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej. Odpisów amortyzacyjnych można nie dokonywać tylko od składników majątku o wartości początkowej mniejszej niż 10 tys. zł (art. 22d ust. 1 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 22% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane