Brak prądu to nie powód do ulgi w zapłacie za śmieci

autor: Patrycja Dudek01.02.2017, 18:00
Sprawa dotyczyła kobiety, która przestała płacić opłatę za wywóz śmieci. W związku z tym burmistrz (będący organem egzekucyjnym z tytułu tej opłaty) był zmuszony wyegzekwować od niej zaległe 228 zł.

Sprawa dotyczyła kobiety, która przestała płacić opłatę za wywóz śmieci. W związku z tym burmistrz (będący organem egzekucyjnym z tytułu tej opłaty) był zmuszony wyegzekwować od niej zaległe 228 zł.źródło: ShutterStock

Kto stara się o umorzenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ten powinien współpracować z fiskusem, a nie zamykać mu drzwi przed nosem – orzekł WSA w Białymstoku.

Sprawa dotyczyła kobiety, która przestała płacić opłatę za wywóz śmieci. W związku z tym burmistrz (będący organem egzekucyjnym z tytułu tej opłaty) był zmuszony wyegzekwować od niej zaległe 228 zł.

Brak prądu

Podatniczka złożyła wniosek o umorzenie zaległej opłaty. Taką możliwość daje art. 67a par. 3 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim fiskus (tu w osobie burmistrza) może udzielić ulgi, o ile stwierdzi, że przemawia za tym ważny interes podatnika (np. bieda, choroba) lub interes publiczny (np. po zapłaceniu należności podatnik byłby zmuszony korzystać z pomocy publicznej). Kobieta umotywowała swój wniosek trudną sytuacją finansową. Argumentem miało być to, że od lat w jej gospodarstwie nie ma nawet prądu.

Burmistrz stwierdził, że rzeczywiście brak dostępu do energii elektrycznej jest sytuacją osobliwą. Ustalił jednak, że kobieta żyje na gospodarce wspólnie z bratem. Ziemi mają niemało, bo aż 11 ha. Zarabiają na nim wspólnie ponad 3 tys. miesięcznie, dodatkowo kobieta dostaje 730 zł renty z ZUS, a jej brat 850 zł emerytury z KRUS. Na głowę mieli więc po 1500 zł, a wspólne wydatki na prowadzenie gospodarstwa mieściły się w granicach 800 zł. Burmistrz uznał, że to, co zostaje, powinno spokojnie wystarczyć na zapłatę zaległości.

Wszyscy kłamią


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane