Nieruchomości: Spór o wdowi grosz rozstrzygnie dopiero uchwała NSA

autor: Patrycja Dudek31.01.2017, 18:00
blok mieszkanie nieruchomości

Sytuacja komplikuje się, gdy jeden z małżonków umiera, a drugi staje się jedynym właścicielem nieruchomości i chce ją sprzedać.źródło: ShutterStock

Siedmiu sędziów NSA będzie musiało odpowiedzieć, czy żona ma czekać po śmierci męża aż 5 lat, żeby sprzedać kupioną wspólnie przed laty nieruchomość.

Spór dotyczy niemal każdego małżeństwa, w którym istnieje wspólność majątkowa. Dotyczy podatku dochodowego od zbycia mieszkania lub domu kupionego do majątku wspólnego. Sprowadza się do tego, czy dla uniknięcia PIT należy po śmierci małżonka odczekać ze sprzedażą nieruchomości 5 lat.

Od lat poszczególne składy sędziowskie wydają w tej sprawie sprzeczne wyroki, i to zarówno w sądach wojewódzkich, jak i w NSA. Skutek jest taki, że jedni wdowcy mogą sprzedać nieruchomość od razu po śmierci współmałżonka, bez obawy o PIT. Inni muszą uiścić 19-proc. podatek od połowy, która rzekomo do nich wcześniej nie należała, albo zaczekać ze sprzedażą 5 lat (mimo że od nabycia lub wybudowania minęły już lata i gdyby małżonek żył, tę samą nieruchomość można byłoby sprzedać bez PIT).

Wspólna inwestycja


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nielekcewazciedrobnostek...(2017-02-17 16:55) Zgłoś naruszenie 00

    Czasem nieistotny szczegol czasem zaskakujaco moze przechylic wyrok. Postrzegana sprzecznosc jest najprawdopodobniej pozorna.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane