Wyjazd do Francji służbowym autem bez PIT

autor: Łukasz Zalewski18.01.2017, 07:54; Aktualizacja: 18.01.2017, 08:55

Pracownik, który korzysta z samochodu udostępnionego mu przez pracodawcę, nie ma przychodu z nieodpłatnego świadczenia, jeśli do poniesienia tego wydatku zobowiązany jest inny podmiot (spółka) – wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Sprawa dotyczyła firmy należącej do grupy kapitałowej. W każdej spółce tworzącej tę grupę działają związki zawodowe. W związku z tym co jakiś czas odbywa się Europejska Rada Zakładowa (ERZ) we Francji, a polska spółka wysyła na nią przedstawicieli załogi. Udostępnia im nieodpłatnie samochód służbowy.

Spółka początkowo myślała, że jest to nieodpłatne świadczenie ze stosunku pracy, ale później zmieniła zdanie, gdy w stosunku do niej zapadł wyrok sądu okręgowego. Pozew złożył jeden z przedstawicieli załogi, który pojechał na ERZ. Sąd okręgowy orzekł nie tylko w kwestii dotyczącej prawa pracy. Stwierdził również, że udostępnienie pojazdu służbowego nie jest przychodem ze stosunku pracy, tylko z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Wyjazd przedstawiciela załogi na posiedzenie ERZ nie może być bowiem uznany za podróż służbową pracownika – orzekł sąd okręgowy.

Spółka, kierując się jego wskazaniami, uznała więc, że nie musi potrącać zaliczki na PIT z tytułu udostępnienia samochodu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane