statystyki

Wyjazd do Francji służbowym autem bez PIT

autor: Łukasz Zalewski18.01.2017, 07:54; Aktualizacja: 18.01.2017, 08:55

Pracownik, który korzysta z samochodu udostępnionego mu przez pracodawcę, nie ma przychodu z nieodpłatnego świadczenia, jeśli do poniesienia tego wydatku zobowiązany jest inny podmiot (spółka) – wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Sprawa dotyczyła firmy należącej do grupy kapitałowej. W każdej spółce tworzącej tę grupę działają związki zawodowe. W związku z tym co jakiś czas odbywa się Europejska Rada Zakładowa (ERZ) we Francji, a polska spółka wysyła na nią przedstawicieli załogi. Udostępnia im nieodpłatnie samochód służbowy.

Spółka początkowo myślała, że jest to nieodpłatne świadczenie ze stosunku pracy, ale później zmieniła zdanie, gdy w stosunku do niej zapadł wyrok sądu okręgowego. Pozew złożył jeden z przedstawicieli załogi, który pojechał na ERZ. Sąd okręgowy orzekł nie tylko w kwestii dotyczącej prawa pracy. Stwierdził również, że udostępnienie pojazdu służbowego nie jest przychodem ze stosunku pracy, tylko z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Wyjazd przedstawiciela załogi na posiedzenie ERZ nie może być bowiem uznany za podróż służbową pracownika – orzekł sąd okręgowy.

Spółka, kierując się jego wskazaniami, uznała więc, że nie musi potrącać zaliczki na PIT z tytułu udostępnienia samochodu.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane