Zagraniczny spadek może być podwójnie opodatkowany

autor: Mariusz Szulc10.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 10.01.2017, 09:02
podatki akcyza

Najbardziej prawdopodobne wydaje się obecnie opodatkowanie dziedziczenia majątku tylko w kraju rezydencji podatnikaźródło: ShutterStock

Kto odziedziczył majątek za granicą, zapłaci daninę w obu krajach. Nie odliczy bowiem zagranicznego podatku– wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. To kolejna interpretacja potwierdzająca niekorzystne skutki podatkowe otrzymania zagranicznego spadku.

Problem mają rezydenci niemal wszystkich państw UE i jest on na tyle duży, że interweniować postanowiła już Komisja Europejska. Przyznała, że podwójne opodatkowanie spadków transgranicznych zagraża wręcz funkcjonowaniu wspólnego europejskiego rynku i powinno być jak najszybciej zniesione. Do tej pory nie zaproponowała jednak konkretnych rozwiązań.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się obecnie opodatkowanie dziedziczenia majątku tylko w kraju rezydencji podatnika. Takie rozwiązanie doradzali Brukseli eksperci w raportach z marca 2016 r.

Na razie jednak polski podatnik, który dziedziczy majątek za granicą, płaci od niego daninę w obu państwach: w Polsce i w kraju zmarłego. Nie pomogą tu międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo nie dotyczą one podatku od spadków.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane