statystyki

Zagraniczny spadek może być podwójnie opodatkowany

autor: Mariusz Szulc10.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 10.01.2017, 09:02
podatki akcyza

Najbardziej prawdopodobne wydaje się obecnie opodatkowanie dziedziczenia majątku tylko w kraju rezydencji podatnikaźródło: ShutterStock

Kto odziedziczył majątek za granicą, zapłaci daninę w obu krajach. Nie odliczy bowiem zagranicznego podatku– wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. To kolejna interpretacja potwierdzająca niekorzystne skutki podatkowe otrzymania zagranicznego spadku.

Problem mają rezydenci niemal wszystkich państw UE i jest on na tyle duży, że interweniować postanowiła już Komisja Europejska. Przyznała, że podwójne opodatkowanie spadków transgranicznych zagraża wręcz funkcjonowaniu wspólnego europejskiego rynku i powinno być jak najszybciej zniesione. Do tej pory nie zaproponowała jednak konkretnych rozwiązań.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się obecnie opodatkowanie dziedziczenia majątku tylko w kraju rezydencji podatnika. Takie rozwiązanie doradzali Brukseli eksperci w raportach z marca 2016 r.

Na razie jednak polski podatnik, który dziedziczy majątek za granicą, płaci od niego daninę w obu państwach: w Polsce i w kraju zmarłego. Nie pomogą tu międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo nie dotyczą one podatku od spadków.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane