Podatek VAT na świeże mleko, jajka i drób został na Węgrzech obniżony od początku roku. Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa nie wykluczył we wtorek dalszych obniżek w przyszłości.

Od 1 stycznia VAT na mięso drobiowe oraz jajka spadł z 27 do 5 proc., a na świeże mleko – z 18 do 5 proc. Sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Istvan Nagy ocenił we wtorek, że będzie to oznaczać dla przeciętnej węgierskiej rodziny roczną oszczędność rzędu 25-30 tys. forintów (356-427 zł).

Nagy zaznaczył, że obniżka ta jest częścią dłuższego procesu redukowania VAT-u na podstawowe artykuły żywnościowe. Jak podkreślił, rozpoczął się on od ubiegłorocznego obniżenia VAT-u na świeżą wieprzowinę z 27 do 5 prac.

Reklama

Jak powiedział agencji MTI, obniżki VAT-u mogą w przyszłości objąć na przykład ryby, warzywa i owoce czy chleb. Dziennik "Magyar Idoek" podał zaś we wtorek, że obniżki mogłyby dotyczyć śmietanki, twarogu i podrobów wieprzowych.

Według Nagya sektor produkcji wieprzowiny był w kryzysie, gdy obniżono VAT, i na skutek tego kroku spożycie tego mięsa wzrosło, a jednocześnie podniosły się ceny skupu, dzięki czemu ustabilizowała się sytuacja producentów. Nagy wyraził nadzieję, że podobnie będzie w branży mlecznej i drobiowej.

Reklama

Szef Rady Produktów Drobiowych Attila Csorbai pozytywnie wypowiedział się we wtorek o obniżce VAT-u. Jego zdaniem skorygowała ona nierówność drobiu w konkurencji z wieprzowiną, którą spowodowała ubiegłoroczna obniżka VAT na to mięso.

Przewodniczący Organizacji Branżowej i Rady Producentów Mleczarskich Tibor Melykuti zauważył zaś, że producenci ci domagali się obniżenia VAT-u nie tylko na świeże mleko, ale także na mleko UHT i ESL. Zaznaczył, że świeże mleko stanowi tylko 20 proc. spożywanego mleka, a reszta przypada na dwa wspomniane wyżej rodzaje, dlatego należałoby obniżyć VAT także na nie, jak również na twaróg i śmietankę.

Węgierscy producenci mleka przeprowadzili w zeszłym roku kilka protestów przeciwko niskim cenom skupu oraz sprowadzaniu taniego mleka z importu. Wskazywali, że sieci handlowe importują i sprzedają zagraniczne produkty mleczne po zaniżonej cenie, co zagraża ich pozycji na rynku krajowym.

Przedstawiciel sieci sklepów spożywczych Prima i CBA Attila Fodor oświadczył we wtorek, że na skutek obniżenia VAT-u od niedzieli spadły w jego sklepach ceny świeżego mleka, jajek i drobiu - mleka średnio o 10 proc., a drobiu i jajek - o 17 proc. Według niego spowoduje to wzrost obrotu węgierskimi artykułami tego rodzaju, tak jak to się stało w zeszłym roku z wieprzowiną.

Węgierska Partia Socjalistyczna oceniła tymczasem w oświadczeniu, że rządzący Fidesz oszukuje wyborców, gdyż spadek cen tych towarów będzie krótkotrwały, po czym znów się podniosą.