statystyki

Wysyłki towarów nie wykazuje się osobno

autor: Agnieszka Pokojska03.01.2017, 07:17; Aktualizacja: 03.01.2017, 08:33
Jak wykazywać na fakturze koszty transportu, gdy dotyczą one towarów i wyrobów opodatkowanych różnymi stawkami, czyli 8 proc. i 23 proc.

Jak wykazywać na fakturze koszty transportu, gdy dotyczą one towarów i wyrobów opodatkowanych różnymi stawkami, czyli 8 proc. i 23 proc.źródło: ShutterStock

Koszty wysyłki ponoszone w związku ze sprzedażą towarów powinny zwiększać kwotę należną od nabywcy i być opodatkowane według stawki VAT właściwej dla sprzedawanych towarów – wyjaśnił dyrektor katowickiej Izby Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła spółka, która zajmuje się sprzedażą towarów i akcesoriów medycznych m.in. przez internet. Zbywane tą drogą towary są dostarczane za pośrednictwem firm kurierskich oraz operatorów pocztowych. Koszty dostawy ponosi nabywający, ale umowę z dostawcami zawiera sama spółka. Na niej też ciąży odpowiedzialność za wysłane towary w czasie transportu i ryzyko związane z utratą lub uszkodzeniem przesyłki.

Spółka zastanawiała się, jak wykazywać na fakturze koszty transportu, gdy dotyczą one towarów i wyrobów opodatkowanych różnymi stawkami, czyli 8 proc. i 23 proc. Uważała, że koszty transportu nie składają się na usługę kompleksową i dlatego należy je wykazać w osobnej pozycji, ze stawką 23 proc.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił, że transport nie stanowi samodzielnej usługi, są to koszty dodatkowe zasadniczego świadczenia, jakim jest sprzedaż towarów. Dlatego, jego zdaniem, koszty przesyłki należy przyporządkować do poszczególnych towarów i zastosować do nich taką samą stawkę jak dla towarów, z którymi są one związane. 


Pozostało 12% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • dziadek(2017-01-03 20:15) Zgłoś naruszenie 120

    "zastosować do nich taką samą stawkę jak dla towarów, z którymi są one związane" =>> czy zajęcia logiczne to taka trudna sztuka?? a mianowicie rozumiem z tego cytatu, że jak sprzedam towar ze stawką VAT=8% to całość ( tzn i transport ) = też 8%, a jeżeli już towar jest ze stawka 23% to i transport 23% ??? czy to ja taki ciemny czy ktoś inny nazbyt błyskotliwy??? a co jak sprzedaję dwa towary 1 z 8% VAT a 2-gi z 23% VAT to jak vatować transport???czy dla uproszczenia robić 2 faktury i 2 paczki??? ja rozumiem że są potrzeby w rozdawaniu ale...... myślenie podobno jest w cenie, a takie kwiatki jw rujnują mój szacunek dla stanowionego prawa

    Odpowiedz
  • vip(2017-01-05 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    Według tej interpretacji można doliczyć koszty netto transportu do ceny netto produktu i całość opodatkować 8%, jeżeli towar jest na stawce 8% lub 23 %. Jeżeli są dwa artykułu do kazdej ceny netto doliczamy koszt netto wysyłki i stosujemy stawkę dla danego towaru. Na fakturze będzie wydzielone pozycje dla 23% i 8%, nie trzeba wystawiać dwóch osobnych faktur.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane