Większa ochrona dla podatnika to jeszcze nie przełom

autor: Mariusz Szulc28.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 28.12.2016, 07:57
kontrola, praca

Ochrony nie będzie też, jeśli po sporządzeniu protokołu z pierwotnej kontroli wyjdą na jaw istotne dla sprawy okoliczności faktyczne lub inne dowody pierwotnie nieznane fiskusowiźródło: ShutterStock

Na trzy pytania związane ze zmianami, wprowadzanymi przez pakiet podatkowy dla przedsiębiorców odpowiada Łukasz Warmiński doradca podatkowy w WTA Warmiński Tax Attorneys.

Za kilka dni wejdzie w życie pakiet podatkowych ułatwień dla przedsiębiorców. Przewiduje on m.in. ochronę dla podatników, którzy zastosują błędną stawkę VAT, a pierwsza kontrola podatkowa tego nie wykaże. Na czym konkretnie ma polegać ta ochrona?

Nowy art. 165c ordynacji podatkowej przewiduje ustawowy zakaz wszczynania postępowania podatkowego, jeśli przy kolejnej kontroli urząd zmieni zdanie i uzna, że podatnik stosował nieprawidłową stawkę VAT. W takiej sytuacji podatników mają chronić ustalenia z poprzedniej kontroli.

To pewne rozszerzenie dotychczasowych reguł. Do tej pory bowiem zakaz ponownej kontroli na gruncie postępowania podatkowego wynikał z zasady trwałości ostatecznych decyzji administracyjnych. Zasada ta podlega jednak ograniczeniom w sytuacjach, gdy ponowna kontrola jest konieczna w celu wzruszenia ostatecznej decyzji podatkowej. Może to mieć miejsce, gdy chodzi o stwierdzenie nieważności, wygaśnięcia, uchylenie, zmianę ostatecznej decyzji lub wznowienie postępowania (art. 128 i art. 282a par. 2 ordynacji podatkowej).


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2016-12-28 22:52) Zgłoś naruszenie 10

    Przełom to już był za rządów PO/PSL. Każdy kto miał ochotę kantować budżet mógł to robić z ogromnym prawdopodobieństwem braku konsekwencji. Teraz to już trochę za późno.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane