Kto używa maszyny do wytwarzania papierosów, choćby na własny użytek, musi zapłacić akcyzę – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.
Pytanie zadał mężczyzna, który z powodu wysokich cen papierosów postanowił sam je sobie produkować w domu. Planował więc kupić ręczną maszynkę oraz – z legalnych źródeł – krajankę tytoniową. Przy okazji chciał też częstować papierosami kolegów z pracy.
Sądził, że nie będzie musiał płacić akcyzy ani od domowej produkcji, ani od częstowania papierosami kolegów. Uważał, że nie dotyczy go obowiązek prowadzenia składu podatkowego i w związku z tym nie musi się ubiegać o specjalne zezwolenie.
Innego zdania był jednak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Powołał się na obowiązujący od dwóch lat art. 99 ust. 1a–1b ustawy o podatku akcyzowym. Wynika z niego, że wprawdzie wytwarzanie papierosów w domu nie podlega akcyzie, ale dotyczy to tylko wyłącznie ręcznych skrętów, a nie produkcji za pomocą maszynek. Mężczyzna musiałby więc uzyskać zezwolenie na wytwarzanie papierosów, założyć w tym celu skład podatkowy i rozliczać z tego tytułu akcyzę.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 grudnia 2016 r., nr 2461-IBPP4.4513.317.2016.1.MK