Instytucja przedawnienia stała się fikcyjna

autor: Wojciech Serafiński26.12.2016, 08:00
Sądy lekceważą wskazówkę TK, że skutkiem wydanego wyroku jest konieczność nowelizacji badanego przepisu

Sądy lekceważą wskazówkę TK, że skutkiem wydanego wyroku jest konieczność nowelizacji badanego przepisuźródło: ShutterStock

Choć art. 70 par. 6 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.; dalej: o.p.), dotyczący biegu terminu przedawnienia, już dwukrotnie został uznany za niekonstytucyjny, to w coraz większym stopniu wyrządza podatnikom szkodę.

Dzieje się tak za sprawą sądów administracyjnych, które bezpodstawnie przyjęły, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest wyrokiem zakresowym (zob. „Przedawnienie nadal sprzeczne z Konstytucją” – DGP nr 247 z 22 grudnia 2014 r.), z czym nie zgadza się doktryna prawa podatkowego.

Sądy lekceważą wskazówkę TK, że skutkiem wydanego wyroku jest konieczność nowelizacji badanego przepisu. Winę za ten stan ponosi także trybunał, który pozostawił nazbyt duże pole do niepoprawnej interpretacji wyroku P 30/11 przez sądy administracyjne. A te, jak powszechnie wiadomo, od lat coraz bardziej sprzyjają fiskusowi, zamiast chronić podatników przed jego arbitralnością.

Sytuacja podatników jest coraz bardziej dramatyczna, gdyż w wyniku tej praktyki organów nie dochodzi do przedawnienia zobowiązań podatkowych, a tysiące podatników muszą płacić nienależne państwu podatki. W istocie instytucja przedawnienia stała się fikcyjna. Pod koniec roku, z którego końcem powinno nastąpić przedawnienie, organy podatkowe masowo wszczynają postępowania karne tylko po to, by zawiesić bieg terminu przedawnienia. Większość wszczętych postępowań jest następnie zawieszanych, często na wiele lat, co jest także niezgodne z prawem, na co z kolei kompletnie nie reagują prokuratury. Te, powiadamiane o takich przypadkach przez podatników, umarzają wszczęte śledztwa, twierdząc, że nie ma podstaw do ich kontynuowania. Tymczasem długotrwałe postępowanie przygotowawcze Europejski Trybunał Praw Człowieka już od dawna uznaje za godzące w art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (Dz.U. z 1993 r. nr 61, poz. 284). Fiskus pozostaje jednak kompletnie bezkarny w tym, co robi, co budzi coraz większy sprzeciw. Sądy, jak zwykle, tolerują praktykę fiskusa. Pikanterii wskazanej praktyce fiskusa dodaje to, że w wyroku P 30/11 TK dostrzegł tę naganną praktykę, wskazując na doniesienia doktryny w tym zakresie. Pod koniec tego wyroku trybunał wskazał nawet, że choć sama potencjalna możliwość nadużycia kompetencji przez organ państwa nie jest wystarczającą podstawą uznania przepisu za niekonstytucyjny, to jednak tego rodzaju obawy mogą rodzić wątpliwości co do zgodności art. 70 par. 6 pkt 1 o.p. z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • iudex(2016-12-26 09:29) Zgłoś naruszenie 216

  OPRESYJNE PAŃSTWO MA SIĘ CORAZ LEPIEJ>

  Odpowiedz
 • Valdemort(2016-12-26 09:53) Zgłoś naruszenie 264

  to państwo jest coraz większą, opresyjną fikcją - "politycy" przejmują w złodziejski sposób pieniądze obywateli, a prawo począwszy od ustawy zasadniczej staje się bezprawiem wymierzonym w obywatela

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-12-26 14:10) Zgłoś naruszenie 54

  I tzw. trybunał , i tzw. sądy , i inne urzędy oraz instytucje , to kompatybilne narzędzia do ******** Polski i Polaków - a przede wszystkim nabijania kasy zaborcom i ich szmalcownikom wPiSanym na listę służalców i POstawionym na tym złodziejskim i agenturalnym odcinku .

  Odpowiedz
 • Bert(2016-12-26 15:34) Zgłoś naruszenie 135

  Obecnie ok. 90% postępowań w których doszło do przerwania lub zawieszenia biegu terminu przedawnienia dotyczy ewidentnych przypadków OSZUSTW podatkowych, w znacznej części organizowanych przez zorganizowane grupy przestępcze.

  Odpowiedz
 • bezprawnik(2016-12-26 18:01) Zgłoś naruszenie 510

  Chcecie normalności zlikwidujcie Trybunał Konstytucyjny. Zakończą się spory o to kto ważniejszy, walka o stołki. Takie sprawy powinna rozstrzygać Konstytucja, a w szczegółach sądy. Wyrok w tej samej sprawie powinien obowiązywać wszystkie sądy ( precedensy ), a nie może być tak, że każdy sędzia sądzi jak jemu się podoba. Oszczędność czasu i naszych pieniędzy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane