statystyki

Od 2017 zamknięcie furtki dla optymalizacji podatkowych

autor: Łukasz Zalewski19.12.2016, 09:10; Aktualizacja: 19.12.2016, 10:02
pieniądze

Nie zmienia się próg istotności, czyli wysokość osiągniętej w ciągu roku korzyści podatkowej, do której może mieć zastosowanie klauzula.źródło: ShutterStock

Interpretacje indywidualne wydane przed wejściem w życie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania (15 lipca), a które dadzą korzyści podatkowe od 1 stycznia 2017 r., przestaną chronić podatników

Taką zmianę przewiduje ustawa z 29 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 1926), która wejdzie w życie za dwa tygodnie (1 stycznia). Eksperci nie mają wątpliwości, że oznacza to zamknięcie furtki dla optymalizacji podatkowych.

Klauzula a interpretacje

Jak tłumaczy Rafał Śmigórski, biegły rewident i partner w Grant Thornton, wraz z wprowadzeniem od 15 lipca tego roku klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania do ordynacji podatkowej dodano zasadę, zgodnie z którą interpretacja indywidualna nie zapewnia podatnikowi ochrony, jeżeli dotyczy działań, do których zastosowanie ma klauzula (art. 14na).

Zasadą tą – wyjaśnia ekspert – objęto pierwotnie wyłącznie interpretacje, o które podatnicy wystąpili po zmianie przepisów (od 15 lipca 2016 r.). Tym samym został zachowany ochronny charakter interpretacji wydanych przed wprowadzeniem klauzuli (de facto interpretacji, o których wydanie wnioski złożono przed zmianą przepisów).

– W praktyce oznaczało to zachowanie ochrony tych podatników, którzy przeprowadzili w przeszłości działania optymalizacyjne i uzyskali stosowne interpretacje potwierdzające ich (korzystne) skutki podatkowe – mówi Rafał Śmigórski.

– Innymi słowy – dodaje Tomasz Krzywański, prawnik w zespole Private Client GWW – klauzula nie obejmowała podatników, którzy uzyskali indywidualną interpretację podatkową przed 15 lipca, niezależnie od tego, kiedy powstała korzyść – przed czy po tej dacie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane