ROZMOWA

EWA MATYSZEWSKA

Kto może przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego?

DOMINIKA LANGER-GNIŁKA*

Instytucja 1-proc. podatku to mechanizm, który od 2004 roku wspiera w Polsce organizacje pożytku publicznego. Właśnie im możemy przekazać 1 proc. swojego podatku. My – czyli podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ale także ryczałtowcy (osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych), liniowcy (podatnicy objęci 19-proc. stawką PIT) oraz czerpiący dochody z obrotu papierami wartościowymi lub pochodnymi instrumentami finansowymi, a także osoby, które sprzedały nieruchomości i mają obowiązek złożenia PIT-39. Wpłat 1 proc. nie mogą dokonywać osoby prawne. Mogą za to przekazać darowizny i odpisać je od dochodu w zeznaniu podatkowym.

Czy emeryci, którzy zazwyczaj rozliczani są przez ZUS, mogą przekazać 1 proc.?

Oczywiście, że tak. W rozliczaniu podatku emerytów i rencistów wyręcza ZUS. Dlatego – jeśli emeryt chce przekazać 1 proc. na organizację – musi samodzielnie wypełnić PIT-37.

Wiele osób twierdzi, że przekazanie 1 proc. podatku wiąże się z uszczerbkiem w ich budżecie. Czy to prawda?

Nie. To kolejny mit. 1 proc. to część naszego podatku, który tak czy inaczej należy się Skarbowi Państwa. To, że możemy zdecydować o jego przeznaczeniu, nie oznacza, że wydajemy na wybraną organizację własne pieniądze. Po prostu dysponujemy kwotą, którą inaczej Skarb Państwa wydałby według własnego pomysłu.

Podatnicy, którzy nie przekazują 1 proc., często argumentują to tym, że przekazywana kwota jest zbyt mała i nikomu nie pomoże.

To błędne myślenie. Ja spotkałam się nawet z poglądem, że kilkuzłotowe kwoty to nawet wstyd przekazywać. Tymczasem najmniejsza nawet suma urośnie do rangi poważnego kapitału, jeśli na jej przekazanie zdecyduje się duża liczba osób. Jeden złoty pomnożony przez 250 osób, które zdecydują się go przekazać, to w efekcie 250 zł.