statystyki

"Z odzyskaniem opłaty skarbowej nie ma problemów"

26.10.2009, 03:00

Trzy pytania do ANNY BENETURSKIEJ, konsultanta z TPA Horwath Sztuba Kaczmarek - Podatnik w związku z udzieleniem pełnomocnictwa wpłacił opłatę skarbową. Po kilku dniach zorientował się, że wniósł ją na konto niewłaściwego urzędu. Podatnikowi zależało na czasie, więc gdy zauważył błąd, dokonał kolejnej wpłaty – tym razem na konto właściwego urzędu. Czy przepisy określają, kiedy i jak uiszczać opłatę skarbową?

Reklama


Reklama


Tak. Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, a także jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie z zakresu administracji publicznej lub postępowaniu sądowym jest jedną z czynności podlegających opłacie skarbowej. Organem podatkowym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a wpłaty dokonuje się w kasie lub na rachunek urzędu gminy, właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu. Oznacza to, że nie ma znaczenia miejsce zamieszkania czy prowadzenia działalności przez podatnika, ale jedynie to, gdzie pełnomocnictwo jest składane. Przed dokonaniem wpłaty warto się zatem upewnić, czy prawidłowo określiliśmy właściwy urząd.

Czy opłatę uiszczoną w niewłaściwym urzędzie można odzyskać?

Sytuacje, w których opłata skarbowa podlega zwrotowi, określono w ustawie z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. nr 225, poz. 1635 z późn. zm.). Ma to miejsce w odniesieniu do opłat od dokonania czynności urzędowej oraz od wydania zaświadczenia lub zezwolenia, jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej bądź nie wydano zaświadczenia czy zezwolenia. Przepisy te nie dotyczą zatem przypadku naszego podatnika. Do takich sytuacji zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej, mówiące o zwrocie nadpłaty podatku. Nadpłata ma miejsce w przypadku dokonania wpłaty podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej.

Odzyskanie opłaty skarbowej jest trudne?

Nie. W praktyce odzyskanie opłaty skarbowej wpłaconej do niewłaściwego urzędu, w sytuacji gdy błąd został już naprawiony, nie przysparza zbyt wielu trudności. Podatnik powinien złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku w urzędzie, w którym dokonał pomyłkowej wpłaty. Potrzebne też będzie uzasadnienie takiego wniosku. W uzasadnieniu takim podatnik powinien wyjaśnić okoliczności pomyłki. W naszym przypadku jako okoliczności błędu podatnik po prostu wskaże, że uiścił opłatę do niewłaściwego urzędu, podając, który to był urząd. Pomocne będzie również dołączenie kopii dowodu dokonanej wpłaty. Można również poinformować, że opłata została ponownie wpłacona, ale już do właściwego organu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • jak to rozstrzygnąć?(2010-06-02 10:03) Odpowiedz 00

    no dobrze, ale jeżeli w imieniu jakiejś instytucji (np. banku składającego pismo procesowe przed sądem rejonowym) występuje kancelaria prawna jako pełnomocnik tego banku. Pismo nie zostało złożone ostatecznie przed sądem, ale opłata za pełnomcnictwo została złożona. Czy pełnomocnik może kierować pismo o zwrot tej opłaty w trybie stwierdzenia nadpłaty w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej? Jeżeli jest pełnomocnikiem to jak będzie występował z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w opłacie skarbowej to nie powinien dołączyć dokumentu pełnomcnictwa? Ale w tym przypadku musiałby uiścic opłatę za złożenie dokumentu pełnomocnictwa i to jest błędne koło, bo jaki sens miałoby ubieganie się o zwrot 17 zł, w przypadku którego trzeba byłoby zapłacić 17 zł - może Państwo odpowiedzą na to pytanie?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama