statystyki

"Brak wpłaty podatku w terminie to odsetki i sankcje karne"

06.05.2009, 03:00

Trzy pytania do ... KRZYSZTOFA KŁOSKOWSKIEGO , doradcy podatkowego z Instytutu Studiów Podatkowych - Jakie sankcje mogą spotkać podatnika, gdy nie zapłaci w terminie podatku?

Reklama


Reklama


– Podatek niezapłacony w terminie stanowi zaległość podatkową. Podstawową konsekwencją braku zapłaty należnego podatku w terminie jest obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę, które podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego bez wezwania. Dodatkowo taki podatnik może być narażony na odpowiedzialność karną skarbową.

Zgodnie z przepisami k.k.s. podatnik, który uchylając się od opodatkowania nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie. Na odpowiedzialność karną skarbową narażony jest również podatnik uporczywie niewpłacający podatku – jednak jednorazowy brak zapłaty podatku wyklucza możliwość pociągnięcia go do odpowiedzialności. Wreszcie należy mieć świadomość, że niezapłacenie podatku w terminie może wiązać się z wszczęciem postępowania egzekucyjnego, a w konsekwencji – z koniecznością zapłaty, oprócz podatku wraz z odsetkami, również kosztów egzekucyjnych.

● Co zrobić, gdy podatnika nie stać na zapłatę podatku?

– Najprostszym sposobem jest zwrócenie się do kogoś z rodziny lub zaciągnięcie kredytu na spłatę podatku. Banki mają w tym zakresie specjalną ofertą. Inną możliwością jest złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty. Należy jednak pamiętać, że sam brak środków na zapłatę podatku nie jest w praktyce wystarczającą przyczyną uzasadniającą taki wniosek.

● Czy złożenie wniosku o odroczenie podatku lub rozłożenie na raty tuż przed terminem płatności podatku pozwoli uniknąć odsetek?

– Przepisy prawa podatkowego jasno określają termin zapłaty podatku. Wobec tego niezapłacenie podatku w terminie skutkuje powstaniem zaległości podatkowej – niezależnie od tego, czy podatnik przed upływem tego terminu złożył wniosek o rozłożenie podatku na raty. Jeżeli organ podatkowy nie rozpozna wniosku przed upływem ustawowego terminu płatności podatku, to niezapłacony podatek przekształca się automatycznie w zaległość podatkową. W takim przypadku organ podatkowy może na podstawie złożonego wniosku rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • marcin(2012-12-26 21:14) Odpowiedz 00

  jak zniszczyc jednym ruchem państwo nasze? wyeliminowac podatki.!!

 • xxx(2012-12-12 17:23) Odpowiedz 00

  A ja uwazam ze nasze prawo jest do kitu zwyrodniale bo ten podatek powinno sie placic dopiero po sprzedazy lub uzytkowaniu czegos tnz. tego spadku a nie przed a jak ktos nawet nie wie gdzie i co to jest za spadek to co ma juz placic nie wiedzac za co ? ale wiadomo u nas tylko czychaja na czyjas wlasnosc te fiskusy to nie zle wyludzacze oskubali by czlowieka ze skory a wogole co ich obchodzi czyjs prywatny majatek co kto z tym zrobi i to ma byc wolnosc jak nawet swoja wlasnoscia nie mozna dysponowac bo sie wpiepszaja doprowadzaja ludzi do ostatecznosci targaja sie na zycie przez takie prawo bo skad wziac jak nie ma powinno byc po przyjeciu i uzytkowani lub sprzedazy a nie plac w ciemno .

 • Olga(2013-03-06 16:22) Odpowiedz 00

  a jak wybronić się z odpowiedzialności karnej za "uporczywe" niepłacenie podatków, gdy zwłoka nie przekracza 7 dni, i zawsze opłacam odsetki od uchybienia terminowi ...?

 • fds(2009-05-06 18:17) Odpowiedz 00

  jak nie mamy pieniędzy na podatek to znaczy, że majątek który spowodował konieczność zapłaty podatku zdążyliśmy rozpuścić

 • dziedzic(2009-05-06 09:38) Odpowiedz 00

  Doradca mówi"Należy jednak pamiętać, że sam brak środków na zapłatę podatku nie jest w praktyce wystarczającą przyczyną uzasadniającą taki wniosek."
  Panie mądralo a czy śmierc spadkodawcy jest przyczyną by Państwo domagało
  się podatku od spadku(podatek od tzw.starych spadków).Nabycie spadku nie
  jest momentem istotnym dla prawa spadkowego.Liczą się a przynajmniej powinny przepisy obowiązujące w dniu wymiaru.Mamy iśc do banku po kredyt
  na podatek od majątku,którego posiadaczami staniemy się często dopiero w przyszłości a to wcale nie jest pewne?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama