Wartość pracowniczych świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych może być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, ale muszą być spełnione cztery warunki.
Definicja przychodów ze stosunku pracy na potrzeby rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych jest szeroka. Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT zalicza się do nich nie tylko pieniądze, ale również wartość otrzymanych świadczeń w naturze czy świadczeń nieodpłatnych. Przychód ze stosunku pracy powstaje zatem w każdym przypadku, kiedy mamy do czynienia z uzyskaniem przez pracownika realnej korzyści, w tym także – świadczenia finansowanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Nie oznacza to jednak, że przychód taki podlega zawsze opodatkowaniu. Pewne rodzaje świadczeń zwolnione są z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o PIT. Dotyczy to również świadczeń przyznawanych w związku z realizacją działalności socjalnej w firmie.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć wypłacane kwoty z ZFŚS
W pełnej wersji artykułu:
- Zasady przyznawanie świadczeń z ZFŚS
- Kiedy przysługują zwolnienia z podatku
- Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku
- Zasady poboru PIT
- Czy dopłata do żłobka może być zwolniona z PIT
- Kiedy świadczenie dla byłego pracownika jest opodatkowane