statystyki

O czym pamiętać przy odliczeniu darowizny w PIT za 2010 rok

14.01.2011, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Każdy, kto odlicza darowizny od dochodu, musi pamiętać m.in. o odpowiednim ich udokumentowaniu. Fiskus w każdej chwili może o te dokumenty poprosić.

reklamareklama


Czy brak odpowiednich dokumentów pozbawia podatnika odliczenia

Przekazane darowizny uwzględniane w rocznym PIT muszą być właściwie udokumentowane. Bez tej dokumentacji odliczenie nie będzie możliwe.

Zgodnie z ustawą o PIT wysokość wydatków poniesionych na darowizny ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Darowizny odlicza się od dochodu, jeżeli ich wysokość jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: O czym pamiętać przy odliczeniu darowizny.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy nadal można korzystać z nielimitowanych darowizn
- Czy odliczając darowiznę w rocznym PIT, trzeba wypełnić załącznik
- Czy koszty podatkowe mają wpływ na odliczenie darowizny od dochodu
- Czy urząd skarbowy może skontrolować odliczone darowizny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama