statystyki

O czym pamiętać przy odliczeniu darowizny w PIT za 2010 rok

14.01.2011, 03:00

Każdy, kto odlicza darowizny od dochodu, musi pamiętać m.in. o odpowiednim ich udokumentowaniu. Fiskus w każdej chwili może o te dokumenty poprosić.

Reklama


Reklama


Czy brak odpowiednich dokumentów pozbawia podatnika odliczenia

Przekazane darowizny uwzględniane w rocznym PIT muszą być właściwie udokumentowane. Bez tej dokumentacji odliczenie nie będzie możliwe.

Zgodnie z ustawą o PIT wysokość wydatków poniesionych na darowizny ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Darowizny odlicza się od dochodu, jeżeli ich wysokość jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: O czym pamiętać przy odliczeniu darowizny.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy nadal można korzystać z nielimitowanych darowizn
- Czy odliczając darowiznę w rocznym PIT, trzeba wypełnić załącznik
- Czy koszty podatkowe mają wpływ na odliczenie darowizny od dochodu
- Czy urząd skarbowy może skontrolować odliczone darowizny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama