statystyki

Należy uiścić nawet 1 zł dopłaty

autor: Bogdan Świąder06.05.2009, 03:00

~ W moim PIT-37 wyszło mi 1 zł do zapłaty do US, czy mam zapłacić to 1 zł, czy nie? – pyta wiolka na internetowym forum gazetaprawna.pl

Reklama


Reklama


Różnica między podatkiem należnym a sumą zaliczek pobranych w ciągu roku przez płatnika musi być wpłacona do urzędu, nawet gdy dotyczy niewielkich kwot.

Zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek zapłaty. Nie ma określonej kwoty dopłaty, która może nie być zapłacona na rzecz organów podatkowych. Przy dopłacie podatku należy uregulować brakującą kwotę, nawet gdy wynosi ona tylko 1 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze istnieje obowiązek naliczenia odsetek od niezapłaconego w terminie podatku.

Odsetek nie nalicza się, jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej. Obecnie opłata za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej wynosi 2,20 zł. Oznacza to, że do kwoty 6,60 zł odsetki od zaległości podatkowej nie są naliczane.

Za termin dokonania zapłaty podatku uważa się przy zapłacie gotówką dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta. W obrocie bezgotówkowym zapłata to dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

Z uwagi na to, że kwota do zapłaty jest minimalna, zapłata w formie przelewu byłaby dla podatnika nieekonomiczna. Zapłaciłby więcej za koszty przelewu, niż wynosi kwota wpłaty. Aby tego uniknąć, najbardziej rozsądna byłaby wpłata w kasie konkretnego urzędu skarbowego, szczególnie że podatnik rozliczył się na PIT-37 i nie ma w stosunku do niego wymogu dokonywania rozliczeń z urzędem przez polecenie przelewu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • ala(2009-05-06 09:55) Odpowiedz 10

  i co pojadę 100 km,aby oddali mi w kasie 2 zł

 • Maro(2009-05-06 07:46) Odpowiedz 10

  A ja miałem 2 zł nadpłaty i i mi nie oddali. Za te 2 zł mogłem wysłać totolotka i wygrać miliony, zatem US naraził mnie ogromne straty.

 • oszukany podatnik(2013-04-29 13:09) Odpowiedz 00

  prawo dla skarbówki, podatnikowi nie zwrócą złodzieje nawet 8 zł. nadpłaty, ale podatnik musi im wpłacić nawet złotówke, bandytyzm, z niezwróconych podatnikom kwot mają mega pieniądze i mogą z nich (zysków nadzwyczajnych) dostać urzedasy mega premie i nagrody, tak działa prawo, jeżeli tłumaczą się matoły, że przelew kosztuje więcej, to pytam dlaczego nadpłaty nie moge odebrać u nich w kasie, obejdzie się bez opłaty, skandal i zlodziejstwo

 • M(2009-05-07 08:39) Odpowiedz 00

  U mnie jest inny problem.Nie ma kasy w US I co Wy na to???

 • petent(2009-05-06 08:44) Odpowiedz 00

  dziwne, jak maja zwrocic nawet 2 zlote to nie zwroca bo tzw. koszty manipulacyjne sa wieksze (koszt przeslania pieniedzy) no ale jak podatnik ma zwrocic to juz niby takich kosztow nie ma. Bzdura totalna. Przelew kosztuje ponad 2 zlote a o ile mi wiadomo w US pieniedzy wplacac bez oplaty nie mozna. Wiec grajmy fair i zwolnijmy z obowiazku wplaty takie kwoty jakie US tez uwaza za bezsensowne kiedy koszty przeslania pieniedzy sa wieksze niz kwota jaka trzeba przeslac.

 • do Maro(2009-05-06 08:53) Odpowiedz 00

  gdybys zadal zwrotu w kasie urzedu to oddac by musieli

 • Herbal(2009-05-06 12:11) Odpowiedz 00

  Ciekawe, chcaiłem wpłacic 1 zł i Pani w kasie mnie poinformowała, że nie trzeba do 8.80 zł.

 • ius(2009-05-06 12:51) Odpowiedz 01

  Co urząd to obyczaj.. A TO POLSKA WŁAŚNIE
  Ministerstwo nie odniesie się do takiej "pierdoły" - niech 4 mln polaków wpłaci po tym 1 zł .. robi się rzeczowa sumka..
  Z doświadczenia wiem, że "upierdliwe" domaganie się NADPŁATY rzędu 3 zł skutkuje prześwietleniem pitów z ostanich pięciu lat :/ więc lepeij zeby Ci się wszystko świeciło w papierach :/ bo popamiętasz swoją "upierdliwość"..

  NO COMMENT

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama