statystyki

Handel w sieci podlega VAT

autor: Łukasz Zalewski29.04.2011, 03:00

Osoba zatrudniona na etacie oraz sprzedająca w sposób systematyczny, zorganizowany i ciągły towary na portalu aukcyjnym jest objęta VAT-em.

Reklama


Reklama


Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu orzekł, że fakt stałego zatrudnienia w Państwowej Straży Pożarnej nie eliminuje automatycznie możliwości prowadzenia przez podatnika dodatkowo działalności gospodarczej za pośrednictwem portalu internetowego. Jeśli działalność ma charakter zorganizowany i ciągły, to osoba sprzedająca towary na aukcjach prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i jest podatnikiem VAT.

W omawianej sprawie skarżący sprzedawał na portalu aukcyjnym przez okres pięciu lat od 30 do 80 towarów miesięcznie. Zdaniem sądu okoliczność dużej częstotliwości i ciągłości dokonywanych transakcji sprzedaży oraz zwiększanie posiadanych kont na portalu aukcyjnym, a także wielkość wpływów z tytułu sprzedaży świadczą o tym, że podatnik prowadził działalność gospodarczą. Bez znaczenia był fakt zatrudnienia w straży pożarnej.

Sąd orzekł również, że organ podatkowy przy ustalaniu podstawy opodatkowania prawidłowo odmówił zastosowania metody marż, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawę opodatkowania podatkiem jest marża. Stanowi ona różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Sąd wyjaśnił, że w sprawie podatnika nie wystąpiły okoliczności wymienione w tym przepisie. Świadczy o tym m.in. brak faktur zakupu oraz ewidencji. Organ podatkowy mógł więc zastosować metodę szacowania podstawy opodatkowania. W tym celu powinien jednak ustalić możliwie precyzyjnie, jakie towary zostały sprzedane i za jaką cenę. Wyrok jest nieprawomocny.

SYGN. AKT I SA/Wr 17/11

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama