Firmy dilerskie, które nabywają samochody w celu dalszej odsprzedaży, mają prawo do pełnego odliczenia VAT także od aut wykorzystywanych do jazd testowych.
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną dilera samochodów osobowych dotyczącą interpretacji VAT. Sąd uznał, że w przypadku dilerów samochodów, czyli podmiotów zajmujących się ich odsprzedażą, pełne odliczenie podatku naliczonego dotyczy wszystkich samochodów.
– Zarzut błędnej interpretacji przez sąd I instancji art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług okazał się słuszny – wyjaśniła sędzia NSA Maria Dożynkiewicz.
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego ograniczenie prawa do odliczenia VAT wprowadzone w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT nie dotyczy podmiotów, których przedmiotem działalności jest nabywanie aut w celu dalszej odsprzedaży. Zgodnie z nim w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6 tys. zł.
Nie ulega wątpliwości, że skarżąca jest dilerem samochodów osobowych, które są także wykorzystywane do jazd testowych, próbnych i zastępczych. Prawo do pełnego odliczenia VAT jest uzależnione od tego, kto dokonuje sprzedaży, tj. podmiot, którego przedmiotem działalności jest dalsza odsprzedaż samochodów, a nie rodzaj samochodu. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się ze stanowiskiem sądu I instancji, że w zakresie prawa do pełnego odliczenia VAT ustawodawca skoncentrował się na przedmiocie sprzedaży, a nie na podmiocie.
W związku z tym spółka, której przedmiotem działalności jest odprzedaż nabytych samochodów osobowych, miała prawo do pełnego odliczenia o podatku od towarów i usług, nawet od aut wykorzystywane do jazd testowych czy zastępczych. Nie ma przy tym znaczenia czas wykorzystywania. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, obowiązek wpisania środków trwałych po roku do ewidencji przewidziany w podatku dochodowym nie ma żadnego przełożenia na rozliczenia VAT.
Wyrok jest prawomocny.
SYGN. AKT I FSK1875/09