statystyki

Raty kredytu nie pomniejszają przychodów

autor: Łukasz Zalewski05.11.2016, 07:00
Aby dany wydatek mógł być kosztem określonego podmiotu, to musi on być stroną czynności i posiadać tego dowód (umowa, faktura, rachunek, dowód opłat itp.)

Aby dany wydatek mógł być kosztem określonego podmiotu, to musi on być stroną czynności i posiadać tego dowód (umowa, faktura, rachunek, dowód opłat itp.)źródło: ShutterStock

Wspólnik spółki jawnej chce odkupić udziały od innego wspólnika, a w wyniku tej transakcji nastąpi przeniesienie ogółu praw i obowiązków. Na ten cel zamierza zaciągnąć kredyt. Czy prowizja przygotowawcza dla banku, raty i odsetki będą kosztem uzyskania przychodu? Kto może je rozliczyć? Spółka czy wspólnik?

Reklama


Izba Skarbowa w Warszawie odpowiedziała DGP

Ogólna zasada kosztów uzyskania przychodów uregulowana została w art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Zgodnie z nią kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.

To, czy dany wydatek może być kosztem, czy też nie, uwarunkowane jest zatem ścisłym wypełnieniem tej zasady. Dany wydatek ma być racjonalnie i ekonomicznie uzasadniony oraz właściwie udokumentowany, nie może być też wymieniony enumeratywnie w przepisie art. 23 ustawy o PIT.

W związku z powyższym jednoznacznie odpowiedzieć można tylko na część pytania dotyczącą raty spłacanego kredytu. Wydatek ten na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama